A mértéktelen erdőirtás és túlzott emberi beavatkozás miatt a vadon élő állatoknak sokszor az emberek által épített mesterséges környezetben kóborolnak. A természetes élőhelyeikbe gyakran törvénytelen módon furakodnak be, illetve utak, vasutak, csatornák, és elektromos vezetékek építésével rombolják a természetes környezetüket. Az átkelés során a vadon élő állatok forgalmas főutakkal, autópályákkal, és száguldó teherautókkal találják szembe magukat.
Az autók, teherautók rengeteg állatot ütnek el, emiatt számos kiemelkedő faj populációja csökkent le jelentős mértékben az Egyesült Államokban, például a fehérfarkú szarvasok és a fekete medvék száma is nagy mértékben csökkent. Egy 2005-ben készült felmérés szerint 1,5 millió közúti baleset történik a szarvasok miatt Amerikában, ami nagyjából 1,1 milliárd dolláros kárt okoz az autósoknak. Továbbá az is komoly problémát okoz, hogy sok faj nem képes átkelni az utakon a vándorlás idején, így nem jutnak elég táplálékhoz, nem találnak megfelelő búvóhelyet és jelentős mértékben csökkent a szaporodási és túlélési rátájuk.
A probléma megoldásának egyik módja, hogy átkelőhelyet építenek az állatoknak: hidakat és aluljárókat, amiken keresztül biztonságosan átkelhetnek. Az első ilyen átkelőt az 1950-es években építették Franciaországban, kifejezetten a vadon élő állatok számára. Azóta számos európai országban, köztük Svájcban, Hollandiában,és Németországban is különböző átkelőket építettek, hogy csökkentsék az emberi beavatkozás miatt bekövetkezett populáció csökkenést, és megakadályozzák a vadállatok kipusztulását. Hollandiában több mint 600 alagutat építettek a fő- és mellékutakon, beleértve a Crailo közelében épített leghosszabb viaduktot, vagy „ekoduktot” , ami több, mint 800 méter hosszan fut.
Banff Nemzeti Park
A vadátkelők száma egyre növekvő ütemben nő Kanadában és Amerikában is. A legfigyelemreméltóbb ilyen építmény az Albertában található, a Banff Nemzeti Parkban épült. A nemzeti parkot kettészeli egy óriási kereskedelmi út, a Trans-Canada Highway. Ezen az útszakaszon összesen 24 fűvel fedett átjárót ás aluljárót építettek, hogy elkerüljék a rengeteg közúti balesetet, az állatok átkelését biztosítsák és védjék az autósokat. A mesterségesen létrehozott átkelőhelyeken gyakran közlekednek medvék, rénszarvasok, jávorszarvasok és farkasok.