Gőzerővel folyik a munka a kínai óriás csatornarendszer építésén. Az óriásberuházás során a Jangce, és három másik folyó vízének egy részét délről a viszonylag szárazabb északi területekre irányítják. A csaknem 60 milliárd dolláros beruházás során 1,3 ezer kilométer hosszú csatornahálózat épül, amely 44 városon halad át. A beruházás közel háromszor annyiba kerülhet majd, mint Kína másik “megaprojektje”, a Három Szurdok erőmű.
Cikkajánló: Három-szurdok-gát, a világ legnagyobb erőműve
A gigantikus csatornarendszer révén évente csaknem 50 millió köbméter vízzel gyarapodik egyebek között Peking, Tiencsin, Honan és Hopej tartomány térsége a Jangce, a Sárga-folyó, a Huaj és a Haj folyók vizéből. A 2002-ben kezdődött, és 50-60 évig tartó megaberuházás során egy keleti,egy központi és egy nyugati főcsatorna épül fel. A központi csatorna építési munkálatai már 2003-ban elkezdődtek, és várhatóan 2014-ben fejeződnek be.
A folyóelterelés bírálói arra figyelmeztetnek, hogy a beruházás környezeti károkat okozhat, ugyanakkor nem fogja csillapítani az északi nagyvárosok “szomját”. Véleményük szerint a bővizű Jangce folyam a csatornarendszer méreteiből adódóan a jövőben akár ki is száradhat. Mások azért emelték fel a szavukat a beruházás ellen, mert olyan területeket is elárasztanak, amelyeken fontos kulturális értékek vannak.