Moeraki gömbsziklák, Új-Zéland
A Moeraki-gömbsziklák szokatlanul nagy, szinte gömb alakú vagy lekerekített sziklaalakzatok az új-zélandi Moeraki és Hampden között az otagoi tengerparton láthatóak. A maorik legendája úgy tartja, hogy a sziklák egy ezer évvel ezelőtti hajótörésből származó rakomány darabjai, egy szerencsétlenül járt óriás vitorláskenuból, az Areiteuruból kiesett lopótökök lennének. A sziklaalakzatok az 1850-es évekből származó leírások alapján kezdtek a köztudatba kerülni, ma pedig a hely már kedvelt turistalátványossággá vált.
Fly gejzír, Nevada, USA
A színes geotermikus Fly gejzír az amerikai Nevada államban található, igazi turistaattrakció. A gejzírt nem a természet alkotta, kútfúrás közben keletkezett 1916-ban, amikor egy geotermikus vízkamrát találtak. A kút évtizedekig működött, majd a 60-as években a falát termálvíz törte át, és a Fly gejzír életre kelt. A Fly gejzírről tovább olvashatsz és még több képet láthatsz weboldalunkon, itt: A színes Fly gejzír.
Pamukkale, Törökország
Pamukkale, mely szó szerinti fordításban „gyapotvárat” jelent, a világ egyik ritka természeti csodája, és az UNESCO Világörökség része. A természeti képződmény Törökországban található, 20 kilométerre Denizli városától. A hófehér mészkőmedencéket a földfelszín alól feltörő, kalcium-hidrogénkarbonátban és szén-dioxidban gazdag, körülbelül 35 °C forrásvíz hozta létre.
Csokoládé dombok, Fülöp-szigetek
Senki sem tudja, hogy alakultak ki a Fülöp-szigetek legrejtélyesebb képződményei. Csaknem szabályos kúp vagy félgömb alakú, néhány tucat méter magas dombocskák emelkednek ki a környezetből. Nem is kevés: a kb. 150 négyzetkilométeres nemzeti parkban sok százat lehet belőlük találni. A dombok Bohol középső részén, egy mészkőfennsíkon egymáshoz közel állnak. Érdekes módon fa és cserje nem nő rajtuk, csupán fű. Az év esős időszakában üde zöldbe borulnak, de a száraz időszakban a fű elszárad, és a kúpok barnák lesznek. Ennek köszönheti a nevét is. A jelenleg is elfogadott magyarázat szerint a felszínt az esők eróziója koptatta ilyenre. Két legenda is fennmaradt buckák keletkezéséről. Az egyik szerint a dombok két óriás hatalmas küzdelme után maradt rendetlenség. A másik szerint egy óriás könnyei, amikkel szerelmét gyászolta.
A Pokol kapuja, Türkmenisztán
Türkmenisztánban a Karakum-sivatagban lángoló kráter nem természetes képződmény, hanem földgáz feltárás során bekövetkezett baleset miatt jött létre. Darvaza közelében a geológusok egy hatalmas földgázmezőre bukkantak, ahol a feltárás során egy barlangba ütköztek, mely a fúrások miatt hamarosan beomlott. Hatalmas kráter keletkezett, ahonnan mérgező gázok törtek fel, ezeket gyújtották meg, így jött létre az óriási, lángoló kráter. A 40 éve izzó kráter a Pokol kapuja elnevezést kapta.
Szikla erdő, Kína
A hatalmas terület 270 millió éve még tengerfenék volt, amit mészkő borított. Az idők során fokozatosan emelkedett, tenger pedig kiszáradt. Ahogy az eső és a szél erodálta a talajt, a keményebb sziklák elkezdtek formálódni. Így alakultak ki a hatalmas fákkal körülvett oszlopok.
Tizenkét apostol, Ausztrália
Twelve Apostles vagyis a Tizenkét Apostol Ausztrália, Victoria állam óceánpartja mentén található tanúkövek egymásutánja. Ezek az óriási, felhőkarcolókként kinövő oszlopok a Port Campbell Nemzeti Park látványosságai. A különleges képződményekről további képeket találsz weboldalunkon: Tizenkét Apostol – mészkőoszlopok Ausztrália partjainál.
Pinnacles sivatag, Ausztrália
A Pinnacles sivatag a Nambung Nemzeti Parkban fekszik, híres a talajból kiálló különböző méretű és formájú mészkő csúcsairól. Ezek a homoksivatagból kiálló sziklák földönkívüli látványt nyújtanak, főként naplemente idején, amikor a narancsszínű homok bíborvörösre vált.
Eaglehawk Neck, Tasmania
Tasmania Ausztráliához tartozó sziget, amit Ausztráliától a 250 km széles Bass-szoros választ el. Tasmaniát a Déli-óceán és a Tasman-tenger vize mossa, és több apró sziget veszi körül. Tasmania Ausztrália legkisebbterületű szövetségi állama. Területének 40%-a védettség alatt áll, 20%-a a Világörökség része. TasmaniaEaglehawk Neck nevű tengerpartja semmilyen másikhoz nem hasonlítható, az erózió ritka hatásának köszönhető, amitől a part úgy néz ki, mint egy ókori római út. Az erózió két motívumot is alkotott: a kövek egy csoportjából lekerekített téglák lettek, míg a többi sziklában bemélyedések alakultak ki, ahol az összegyűlt sós víz lenyűgözően tükrözi vissza az eget.
Salar De Uyuni sómező, Bolívia
Amikor az itt fekvő tó körülbelül 30 ezer évvel ezelőtt kiszáradt, akkor végtelen sok hatszög formájú csempét hagyott maga után, amíg a szem ellát. Ez a világ legnagyobb sómezeje, több mint 10 ezer négyzetkilométer. A területről helyi bányászok több mint 25 ezer tonna sót termelnek ki évente, ráadásul rendkívül népszerű a turisták körében.