A kriptovalutákba való befektetés izgalmas lehet, de sok új befektető beleesik a kriptovalutákkal való kereskedés és befektetés során gyakori csapdákba. A rossz biztonsági gyakorlatoktól kezdve a kriptopiacok ismeretének hiányáig az új feltalálók gyorsan pénzt veszíthetnek.
Bemutatjuk a 10 leggyakoribb hibát, amelyet az új kripto befektetők elkövetnek, és azt, hogyan kerülheted el őket. Ellenőrizze a másolásos kereskedést is.
1. Alapvető kriptológiai ismeretek hiánya
Az új kripto befektetőket vonzhatja a Bitcoin és más kriptovaluták körüli felhajtás, de a kriptóba való befektetéshez meg kell érteni az eszközosztályt és annak működését. Ha olyan eszközbe fektet be, amelyet nem ért, vagy úgy próbál kriptovalutával kereskedni, hogy nem érti a kriptovaluta működésének alapjait, az katasztrófa receptje. Ha időt szán arra, hogy megismerje a különböző kriptoprojekteket és az egyes kriptovállalatok céljait, jobb befektetővé válik.
2. A díjak figyelmen kívül hagyása
Bár a kriptovásárlásnak számos módja van, az új befektetők talán csak úgy beleugranak a kriptovásárlásba anélkül, hogy megértenék, hogyan működnek a gázdíjak a tőzsdéken. Például a hitelkártyával történő kriptovásárlás hatalmas pótdíjakkal járhat (3% vagy több), és további díjakat is felszámíthat a kártyatársaság.
3. Rövid távú gondolkodás
A piacon belüli “gyors meggazdagodás” ígérete sok új befektetőt arra késztet, hogy csak rövid távon gondolkodjon. És bár lehetőség van arra, hogy hatalmas nyereséget érjen el egy kripto befektetéssel, arra is van lehetőség, hogy egy rossz befektetési lépés miatt elveszítse az összes pénzét.
4. A kripto online pénztárcákban tartása
A kriptopénz egy digitális valuta, amelynek tárolásához digitális pénztárca szükséges. Bár az online pénztárca használata kényelmesebb, sokkal kockázatosabb is, mint a kriptodeviza offline tárolása. Az online pénztárcák hajlamosabbak a sebezhetőségre, és a hackerek kripto átverések vagy hackek révén kiüríthetik a pénztárcáját. A kriptó tárolásának legbiztonságosabb módja egy offline hardvertárca, amely lényegében egy fejlett hardveres és szoftveres titkosítással ellátott USB-pendrive, amely védi a kriptókulcsokat.
5. A kriptójelszavak vagy a magfrekvenciás mondatok elfelejtése
Mivel a kriptopénzeket digitális pénztárcában tartják, ezekhez a pénztárcákhoz jelszavakra van szükség a hozzáféréshez. Ha elfelejti a jelszavát, a kriptopénzét nem biztos, hogy vissza tudja állítani. A legtöbb pénztárca rendelkezik egy tartalék magkifejezéssel a pénzeszközökhöz való hozzáféréshez, de ha ez a magkifejezés elveszik vagy elfelejtődik, előfordulhat, hogy nincs más lehetőség a pénzeszközök visszaszerzésére.
6. Rossz tárca cím
A digitális pénztárcák közötti kriptotranszfer az, ahogyan átveszi a kriptóját egy tőzsdéről, vagy ahogyan pénzt küld egyik féltől a másiknak. Az új befektetők gyakori hibája azonban, hogy megpróbálnak kriptopénzeket átutalni a pénztárcájukba, csakhogy elgépelik a pénztárca címét.
7. Átverés
Új eszközosztály lévén a kriptopénzpiac tele van csalókkal. Valójában a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) csak 2021-ben közel 700 millió dollárnyi lopott kriptoeszközről számolt be.
A kripto átverések történhetnek e-mailen vagy üzenetküldő alkalmazásokon keresztül, az elkövetők úgy tesznek, mintha az Ön érdekében cselekednének. A pénztárcákat úgy lehet kompromittálni, hogy egyszerűen összekötik az online pénztárcát egy alkalmazással, és engedélyt adnak neki a pénzeszközökhöz való hozzáférésre. És bár ez számos kriptoalkalmazás esetében bevett gyakorlat, a csalók ezt a technikát felhasználhatják a kriptotárcák pénzeszközeinek lecsapolására.
8. A tőkeáttétel használata
Az új kripto befektetőket elcsábíthatják a kriptokereskedésen keresztül a rongyokból gazdaggá válás történetei, és megpróbálhatják a tőkeáttétel felhasználásával megsokszorozni a hozamukat. A probléma az, hogy a tőkeáttételes kereskedéshez előzetes biztosítékra van szükség, és ha egy kereskedés rosszul alakul, elveszítheti az összes pénzét.
9. Túlbonyolított kereskedési stratégia
Azok az új kripto befektetők, akik megpróbálnak belevágni a bonyolult kereskedési stratégiákba, mert egy YouTuber azt mondta nekik, hogy ezt tegyék, gyorsan pénzt veszíthetnek és feladhatják a kripto egészét. Időbe telik megtanulni a technikai elemzést, a feltételes megbízásokat és a kriptopiacok működését.
10. Rendelési hibák
Míg egyes kriptotőzsdék, mint például a Coinbase, arra szakosodtak, hogy a kriptovásárlást egyszerűvé tegyék, sokan bonyolult megrendelési űrlapokkal és kereskedési platformokkal rendelkeznek, amelyek összezavarhatják az új felhasználókat. Megrendelés leadásakor egy egyszerű tizedesvessző hiba ezrekbe kerülhet, megsokszorozva a veszteségeket. Valójában egy nemrégiben elkövetett hiba közel 300 000 dollárjába került egy eladónak, amikor egy prémium NFT-t 75 Ether helyett 0,75 Etherért adott el.