Peruban egész falvak élnek a kokacserjék termesztéséből, de itt sem a farmerek keresik magukat halálra. Történelmileg teljesen más Peruban a kokacserje szerepe. A kokacserje (Erythroxylon coca) leveleit évszázadok óta rágják a dél-amerikai indiánok stimuláló és étvágycsökkentő hatása miatt. Az inkák a koka leveleit vallási ceremóniák, házasságkötések, temetések, illetve az ifjak beavatási szertartásai alkalmával fogyasztották. Papjaik állami ültetvényeken termesztették a növényt, és mindenkinek megtiltották a rituálékon kívüli használatát.
Amikor a spanyolok meghódították a kontinenst, II. Fülöp rendelkezésére mindenki számára hozzáférhetővé tették a növényt, mert azt tapasztalták, hogy nélküle az indiánok nem dolgoznak elég hatékonyan. Mint azt egy spanyol tisztviselő megjegyezte: “Koka nélkül Peru nem is létezne.”
Ma ugyanaz zajlik Peruban, mint az elmúlt évtizedekben Kolumbiában. A farmerek inkább a drogkartelleknek termelnek, mert sokkal többet kereshetnek vele, mint a hagyományos terményekkel. Az országban óriási a szegénység, ezért élnek sokan a kokacserjék termesztéséből.
Az ENSZ adatai szerint Kolumbiában negyedével csökkent tavaly a kokaültetvények területe, és ezzel feltehetően Peru lett a világ legnagyobb kokaintermelő országa. A Peruban előállított kokaint kizárólag Brazíliában, Argentínában és európai piacokon adják el, míg a kolumbiai kokaint elsősorban az Egyesült Államokba csempészik be – derült ki egy ENSZ-jelentésből.