Az ország demokratizálódásának harmincadik évfordulóján fosztogató bandák leptek el számos várost, miután a rendőrök sztrájkba léptek inflációkövető béremelést követelve. Helyszíni beszámolók szerint, miközben a rendőrök a bérükről egyezkednek az önkormányzatokkal, az utcára özönlött emberek kirakatokat törnek be, s minden mozdíthatót elvisznek a boltokból. Az üzletek kameráinak felvételei szerint a fosztogatók mindent vittek, amit találtak, italokat, mobiltelefonokat, légkondicionálókat, televíziókat és élelmiszereket is.
Tucumán tartományban a fosztogatók például egy egész fagylaltospultot vontattak el egy szamarak húzta szekéren, máshol a sörtől kezdve a babakocsikig mindent elloptak, ami a kezükbe került. A fosztogatásokban hétfő estig legalább öt ember vesztette életét, köztük egy bolttulajdonos, akire rágyújtották az üzletét. Országszerte számos bank, élelmiszerbolt és üzlet bezárt, sok helyen pedig a tömegközlekedés sem működött.
A fosztogatási hullám Argentína második legnépesebb városában Córdobában kezdődött, ahol a rendőrök alacsony bérükre hivatkozva nem voltak hajlandók munkába állni, s inflációkövető fizetésemelést követeltek.
Egy húsz év körüli fiatalt az egyik kirabolt üzlet tulajdonosa lelőtte, s több mint százan megsebesültek, amikor a boltok alkalmazottai megpróbálták megóvni az árukat. A sztrájkhoz nem csatlakozó rendőrök végül mintegy ötven személyt őrizetbe vettek. Az események hatására a helyi hatóság és a rendőrök között megegyezés született a béremelésről. Miután a córdobai rendőröknek sikerült elérniük bérük megduplázását, országszerte számos helyen hasonló sztrájk és ezzel együtt fosztogatás kezdődött.
Argentínában a hivatalos adatok szerint 10 százalék körül mozog a fogyasztói árak éves drágulásának üteme, de nem hivatalos számítások szerint valójában a 25 százalékot is elérheti, ami országszerte elégedetlenséget szül. Szakszervezetük közlése szerint az egészségügyi dolgozók is munkabeszüntetésre készülnek legalább egy tucat tartományban. Közgazdászok a populista Fernández elhibázott gazdaságpolitikáját okolják az infláció elszabadulásáért. Ugyanakkor a nyomás ellenére az elnök nem hajlandó leértékelni a 2001-ben államcsődbe került ország valutáját, arra hivatkozva, hogy kormánya nem fogja az emberekkel megfizettetni annak költségeit.
A sztrájkoló rendőrök helyettesítésére a kormány szövetségi biztonsági erőket vezényelt egyes, a fosztogatások és az erőszak által súlyosan érintett helyekre. Cristina Fernández elnök mindeddig nem szólalt meg az ügyben.
Forrás: MTI