A kínai népesedési és családtervezési bizottság adatai szerint Kínában 2012-ben minden megszületett 100 lányra 117,7 fiú jutott. Ez ugyan a korábbi évekhez képest jelentős javulás – 2009-ben még 100:119,5 volt az arány, 2004-ben pedig 100:121,2, de még mindig súlyosan torzult aránynak számít. A kínai vezetés célja, hogy a nemek arányát az évtized közepére 100:115-re csökkentsék. A fiúgyermekeket – elsősorban vidéken – számos okból a mai napig előnyben részesítik Kínában, egyebek közt a család fenntartását, az idősekről való gondoskodást biztosítandó.
A helyzet az 1979-ben bevezetett szigorú, egy gyermeket engedélyező családtervezési politika után vált igazán súlyossá. Máig elterjedt a szelektív abortusz, amelyet a kínai vezetés 2003-ban hivatalosan is betiltott ugyan, de az eredmények szerint sikertelenül. A becslések szerint az évtized végére a házasulandó korú férfiak száma 30-40 millióval is meghaladja majd hasonló korú nőtársaikét, ami jelentős társadalmi problémákat vetít előre.
Shanghaiban (Sanghaj) is sokaknak gondot okoz a párválasztás, ezért a városban virágoznak a házasságközvetítő ügynökségek, amik akár 100 ezer forintnak megfelelő összeget is elkérnek a házastársat keresőktől. A városban emellett igen népszerű a Népligetben működő “házasságpiac“, amit hetente két alkalommal rendeznek meg. Itt a szülők vagy más rokonok keresnek házastársat felnőtt, de még hajadon, illetve nőtlen gyereküknek. A gyermeküket kiházasítani szándékozó szülők nagyjából 700 forintnak megfelelő összegért 5 hónapra helyezhetik el hirdetésüket a parkban.
Kép forrása
Kép forrása
A hirdetésben feltüntetik gyerekük életkorát, testmagasságát, szülővárosát, iskolai végzettségét, foglalkozását, jövedelmét, illetve néhány mondatos jellemzést lehet írni a személyiségéről, és arról, hogy milyen értékeket tart fontosnak. Amellett, hogy elhelyezik a hirdetést természetesen a többi kihelyezett papírt is végignézik, hátha találnak megfelelő párt gyerekük számára.