Az iszlám vallás a kereszténység után a világ második legnagyobb vallása, a Föld lakóinak 20%-a iszlámhívő, azaz muszlim, magyarosan muzulmán. Az iszlám a Közel-Keleten, Észak-Afrikában, Indonéziában, Malájziában, Közép-Ázsiában elterjedt, de a világ szinte összes országában élnek muszlim közösségek. A Ramadán alatt a hívőknek napkeltétől napnyugtáig tartózkodniuk kell az evéstől, ivástól, dohányzástól, a zenehallgatástól és a szexuális kapcsolattól. Kerülniük kell a dühöt, az erőszakot, az irigységet, a vágyat és a pletykát.
A böjt az iszlám öt pillérének egyike. A ramadán folyamán tartott böjt a legismertebb ilyen gyakorlat, amely a megtisztulás, az önfegyelem és az imádság hónapja. Mára viszont a ramadán a legtöbb helyen egy hónapos hatalmas éjszakai lakomává alakult át. A ramadán a böjti hónap elnevezése, ez az iszlám naptár szerinti kilencedik hónap. A böjt, melyet szaumnak hívnak, a testi vágyakon való felülkerekedés ideje. A böjt 30 napja alatt napkelte és napnyugta között tilos enni, inni, házaséletet élni, dohányozni. Naplemente előtt az emberek hazasietnek, hogy családi körben tölthessék a böjttörő étkezést.A böjt reggelente a pirkadat előtti utolsó falatozástól, a szuhurtól, a böjttörő étkezésig, az iftárig tart.
Algériától Jemenig eltérnek a helyi szokások, de disznóhúst természetesen nem fogyasztanak sehol. A fogyasztott étel függ az adott iszlám országtól és az egyéni anyagi helyzettől is.