Így alszanak a bálnák

Kieran Bown kutató és csapata a Karib-tengeren lett figyelmes egy lebegő bálnára. Megijedtek, mert azt hitték, az állat már nem él, ám amikor közelebb értek hozzá, rájöttek, hogy csupán alszik. Le is filmezték az alvó hosszúszárnyú bálnát és azt a pillanatot is, amikor felébred a szunyókálásból. A hosszúszárnyú bálnának különleges alakú teste van, feltűnően hosszú mellúszókkal; innen ered a magyar neve is. Fején bőrdudorok és bütykök találhatók. Ez a bálnafaj a többi bálnához képest elég gyakran ki-kiugrik a vízből. A hímek hangja bonyolult „énekekből” áll, melyek 6–35 percig tartanak, alkalmanként egyéb hangokat is kiadnak és akár 30 kilométer távolságra is elhallatszanak.

Alvó bálnák

Ritka pillanatokat örökített meg a Discovery Channel is: alvó ámbrásceteket sikerült lefilmezniük. A felvételek különlegessége, hogy ezek az állatok csak rövid ideig, 12 percig alszanak, ezért rendkívül ritkán lehet őket így megfigyelni.

Alvó bálnák

A nagy ámbráscet a világ összes óceánjában megtalálható. Az állat 20,5 méterével a legnagyobb a fogascetek között. A hím testtömege átlagosan 41 tonna (maximum 57 tonna), a nőstényé átlagosan 14 tonna. Hatalmas, majdnem derékszögben metszett fejéről ismerhető fel, amely egészen rendkívüli külsőt kölcsönöz neki. Kilégzéskor 2-5 méteres párafelhőt lövell oldalra és előre, erről akkor is egyértelműen meghatározható, ha maga az állat nem is emelkedik ki eléggé a vízből. Tápláléka fejlábúakból és halakból áll. A vonuló nagy ámbráscetek 5–17 km/h sebességgel úsznak, de meneküléskor akár 20 km/h fölé is gyorsulhatnak. Akár 80 évig is élhetnek.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!