A Mt. St Helenst Amerika Fuji-jaként emlegették, méltóságteljesen emelkedett ki gyönyörű szabályos alakjával a környezetből.
1980. május 18-án reggel, addig még nem tapasztalt módon kitört az Egyesült Államok Washington Államában lévő Mt. St. Helens vulkán. A vulkáni kitörés megdöbbentette Amerikát. Bár a kitörésre már voltak jelek, hiszen március óta pattantak ki földrengések és egyre domborodott ki a vulkán oldala (naponta 1,5 méterrel!), a kitörés módját nem lehetett előre látni. Az amerikaiak képzetében a vulkáni kitörésről a Hawaii-szigetek látványos lávaszökőkút és lávaöntő kitörései voltak, nem számított senki arra, hogy egy ilyen pusztító robbanásos kitörés fog bekövetkezni.
A kitörés következtében a Mount St. Helens északi oldala teljesen leomlott és a hegy 401 métert vesztett magasságából. A kitörési hamufelhő 25 km-es magasságot ért el és mintegy 1 km³-nyi vulkáni hamu jutott az atmoszférába. Az izzó felhő hőmérséklete elérte a 600 °C-ot és 600 négyzetkilométernyi erdőt, becslések szerint 1 millió fát pusztított el. A túlhevült vulkáni hamu piroklaszt-árként zúdult le a hegy oldalán magával sodorva a törmeléket a Spirit tóba, amely a mai napig is a víz felszínén úszik.
A vulkán kitörése Észak-Amerika addigi legsúlyosabb természeti katasztrófáját okozta, melyben 62 ember vesztette életét.
VIDEÓ: