Több mint három évtizede nem láttak vadon élő dél-kínai tigrist feltételezett kínai élőhelyén, és ha még 20 évig egyetlen példány sem mutatja meg magát, kihalttá nyilvánítják a súlyosan veszélyeztetett fajt – közölték szerdán kínai szakemberek. Vang Csin-csün zoológus elmondta, hogy ismereteik szerint a világon mindössze 131 ilyen vadmacska található, de valamennyien fogságban, állatkertekben, állatparkokban élnek. A legutóbbi felmérés szerint a kelet-ázsiai ország 15 állatkertjében 111 egyed él, további 20-nak Dél-Afrika természetvédelmi területei adnak otthont. Az Afrikában élő populációt 5 kínai állatkerti példányból szaporították, 2003-ban érkeztek a fekete kontinensre.
A legtöbb dél-kínai tigrist, nyolc hímet és 16 nőstényt a kelet-kínai Csianghszi tartomány székvárosában lévő állatkertben tartják. Az állatok hat egykor befogott tigris leszármazottjai. A helyi szakemberek külön csoportot hoztak létre annak megállapítására, hogy a párzás megfelelő egyedek között történjen, vagyis, hogy beltenyészet következtében ne szülessenek utódok rendellenességgel. A Kínában őshonos ragadozó kilátásait nem ítélik meg derűlátóan a szakemberek, úgy vélik, még ha akad is egy-egy példány belőlük, a faj túlélésére a vadonban nem sok az esély. A “vad gének” hiányában előbb-utóbb szaporításuk lehetőségei is kimerülnek. Jelenleg egyetlen fogságban élő állat sem lenne képes vadászatból fenntartani önmagát.
A dél-kínai tigrisnek az 1970-es években veszett nyoma az erdőkben emberi beavatkozás – a környezet rombolása és törvénytelen vadászatuk – miatt. A hatóságoknak időnként ugyan tudomásukra jutott, hogy egyesek tigrisbőrrel és csontokkal kereskedtek, de ezzel nem látták bizonyítottnak, hogy a faj a vadonban is él. Egy állatvédő szervezet Dél-Afrikában megpróbálkozott öt állatkerti tigris visszaszoktatásával a természetbe, de Kínában egyelőre hasonló kísérletekre még nem szánták rá magukat az illetékesek – számolt be tudósításában a Hszinhua hírügynökség.