Nyolc ember áll bíróság elé a Tutanhamon-maszk megrongálásáért

Nyolc ember, köztük az Egyiptom Múzeum korábbi igazgatója áll bíróság elé a Tutanhamon-maszk megrongálása miatt. A világhírű maszk szakállát 2014-ben törték le, aztán epoxival ragasztották vissza a 3300 éves műkincsre.

tut

Egyiptomban nyolc ember ellen indítottak pert vasárnap a Tutanhamon-maszk letört szakállának helytelen visszahelyezése, valamint az elkapkodott akció közben okozott károk miatt.

A világhírű aranymaszk szakállát karbantartási munkálatok alatt törték le,majd epoxival gyorsan visszaragasztották. A baleset ugyan még 2014 nyarán történt, ám arra csak tavaly januárban derült fény. A 3300 éves műkincsről a világsajtóban pillanatok alatt elterjedt képen jól látható volt az – inkább az építőiparban használatos – ragasztóanyag a maszk és az ügyetlenül rögzített szakáll között keletkezett résben.

A nyolc perbe fogott egyiptomit “súlyos gondatlansággal” és a “szakmai előírások megsértésével” vádolják. Az ügyészség meglátása szerint ráadásul az érintettek megpróbálták “álcázni” tettüket. vádirat alapján a maszkra száradt epoxit egy éles szerszámmal próbálták lekaparni, aminek következtében karcolások keletkeztek a felbecsülhetetlen értékű műtárgyon.

A vádlottak között van az Egyiptom Múzeum akkori igazgatója és a restaurációs részleg vezetője is. Előbbi a botrány kirobbanásakor adott első nyilatkozatában cáfolta a műtárgyban keletkezett károkról szóló híreket.

A ragasztó eltávolítása a legnagyobb kihívás

A maszk egy hónappal ezelőtt került vissza eredeti helyére, egy több mint kilenc héten át folyó restaurációs munka után, amelyet egy német szakértői csoport végzett el. A projekt vezetője, Christian Eckman a munkálatok megkezdése előtt adott nyilatkozatában a fába beszívódott makacs ragasztó eltávolítását nevezte meg az egyik legnagyobb kihívásnak. “Vannak még bizonytalanságok, például nem tudjuk, milyen mélyre hatolt a ragasztó a maszkba, így az sem világos, mennyi időbe telik annak eltávolítása” – mondta.

tut2

Az aranymaszkot Howard Carter és George Herbert brit régész fedezte fel 1922-ben a fiatalon elhunyt fáraó csaknem érintetlen sírjának feltárásakor.

Cikkajánló: Tutanhamon sírjának feltárása

Howard Carter examines the sarcophagus of Tutankhamun

MTI

Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!