A hatóságok megerősítették, hogy a delhi Természettudományi Múzeum teljes gyűjteménye elpusztult a tűzvészben, amely ma hajnalban ütött ki.
A tűz súlyosan megrongálta a hat emeletes épületet, amely otthont adott a múzeumnak. A tűz ráadásul pont az épület felső részén kezdődött, ahol a gyűjteményt tárolták, amely így teljes egészében megsemmisült. A tűzoltóknak végül sikerült eloltatniuk a tüzet, mielőtt átterjedt volna a földszintre és az első emeletre, ahol az irodák voltak. A delhi tűzoltóság még nem tudja pontosan, hogy mi okozta a tűzvészt, de a szemtanúk szerint az épület tetején kezdődött. A nagy károkat a szóvivő azzal magyarázta, hogy az épület vízellátása nem működött, ezért egy közeli metróállomásról kellett vizet hozniuk az oltáshoz.
Korábban már felmerült, hogy a múzeumot át kellene költöztetni egy másik épületbe, mert egy parlamenti vizsgálóbizottság megállapította, hogy nem megfelelőek a körülmények a gyűjtemény tárolására.
WATCH: Fire which broke out at Delhi’s Natural History Museum at around 2 am today morning (earlier visuals)https://t.co/ygh6K86G4Y
— ANI (@ANI_news) 2016. április 26.
Az 1972-ben alapított múzeum kollekciójának egyik legértékesebb darabja egy 160 millió éves sauropoda dinoszauruszcsont volt, amely pótolhatatlan veszteség. Valószínűleg ezek a növényevő dinoszauruszok voltak a legnagyobb testű élőlények, amelyek valaha a Földön éltek. Rahul Khot a múzeum kurátora a Guardiannek azt mondta, hogy a tűzvészben megsemmisült tárgyak értéke felbecsülhetetlen.
India környezetvédelmi minisztere is meglátogatta ma az épület maradványait. “Ez egy visszafordíthatatlan veszteség. A múzeumok nem egyetlen nap alatt jönnek létre: évtizedekig tartó erőfeszítés a gyűjtés, a kutatás és a kurátori munka. Terveket fogunk készíteni arról, hogy hogyan lehetne helyreállítani a múzeumot” – mondta.