A kutyatulajdonosok körében alacsonyabb volt a szív- és érrendszeri betegségek, valamint egyéb tényezők okozta halálozások kockázata, mint a kutyátlanoknál egy 12 évet felölelő svédországi vizsgálat során.
Több svédországi egyetem és a Stanford Egyetem kutatói 3,4 millió olyan svéd állampolgárt választottak ki 40 és 80 éves kor között, akiknél 2001-ig még semmilyen szív- és érrendszeri betegség nem jelentkezett. A követő tizenkét évben követték nyomon a szakemberek az egészségi állapotukat.
Az eredmények szerint a vizsgált időszakban a kutyatulajdonosok körében alacsonyabb volt a kardiovaszkuláris betegségek és egyéb tényezők okozta halálozások kockázata, mint a kutyátlanoknál. A jótékony hatás az egyedül élő embereknél volt a legszembetűnőbb.
Az egyfős háztartásokban élő kutyatulajdonosok körében 33 százalékkal volt alacsonyabb a halálozás és 11 százalékkal alacsonyabb a szívroham előfordulása a vizsgált időszakban, mint azoknál az egyedül élőknél, akiknek nem volt kutyájuk.
“Ez volt a legérdekesebb eredményünk: azt mutatja, hogy a kutyák nagyobb hatással vannak az egészségére, ha az ember egyedül él” – magyarázta Tove Fall, az Uppsalai Egyetem munkatársa. Hozzátette: “ennek az lehet az oka, hogy egyedüli gazdaként az ember több fizikai aktivitást végez, és azt is mutatja, hogy a kutya segíthet enyhíteni a magányosság okozta stresszt.”
A kutatók szerint a tanulmány eredményei fontosak lehetnek Svédországban, ahol sokan élnek egyedül, főleg az idősebb korosztályból. Mi svédek nem vagyunk túl jók abban, hogy beszélgetést kezdeményezzünk egy idegennel, és egy kutya segíthet ebben, mert beindíthatja az interakciót az emberek között – jegyezte meg a szakember.
Számos oka lehet, hogy a kutyák miért vannak jótékony hatással gazdáik egészségére, habár a tanulmány ezeket nem vizsgálta.
“Az egyik lehetséges ok az emberi mikrobiomra gyakorolt hatás. Sokan úgy vélik, hogy a humán mikrobiom ma már nem sokszínű, ám lehetséges, hogy a kutyák jótékony hatással vannak rá azáltal, hogy behordják a lakásba a koszt és a baktériumot” – mondta Fall.
“Ugyanakkor az is lehet, hogy a kutyatartók már azelőtt is sok mindenben különböztek a kutyátlanoktól, hogy magukhoz vettek egy ebet, például már korábban is jobban érdeklődhettek a testmozgás iránt, vagy eleve egészségesebbek voltak, ami persze befolyásolhatta az eredményeinket” – mutatott rá a kutató.
Az eredményekből az is kiderült, hogy a nagyobb testű, nagy mozgásigényű kutyák, például a retrieverek és a vizslák vannak a legjobb hatással gazdáik egészségére.