Kanada a világ második legnagyobb országa a teljes terület alapján számolva. Óriási mérete, valamint földrajzi, ökológiai, növényzetbeli és terepi változatossága miatt többféle éghajlattal is rendelkezik. Népsűrűsége a világon legalacsonyabbak közé tartozik, mindössze 3 fő/km². Kanada lakossága a 2006-os népszámlálási adatok alapján 31 612 897 fő volt. A fosszilis tüzelőanyagoknak és a vízierőműveknek köszönhetően az ország az energetika terén önellátó.
Kanada egy tíz tartományból és három területből álló föderáció, melynek fővárosa Ottawa. Politikai berendezkedése alapján parlamentáris demokrácia és alkotmányos monarchia, a jelenlegi államfője II. Erzsébet. Kanada hivatalosan kétnyelvű és multikulturális állam, az angol és a francia is hivatalos nyelv. A legészakibb település Kanadában és a világon is a Canadian Forces Station (CFS) Alert az Ellesmere-sziget északi csücskénél, a 82,5-ös északi szélességi körön, csupán 817 kilométerre az Északi-sarktól.
Kanada tektonikusan is aktív, sok földrengéssel és alvó vulkánokkal. Ilyen a Mount Meager, a Mount Garibaldi, a Mount Cayley és a Mount Edziza vulkanikus komplexum. Kanada számos természeti világörökséggel büszkélkedhet többek közt az UNESCO Világörökség része a: A Dinoszaurusz Tartományi Park, a Nahanni Nemzeti Park, a Wood Buffalo Nemzeti Park, a Kanadai Sziklás-hegység nemzeti és tartományi parkjai, a Miguasha Nemzeti Park és a Waterton–Glacier Nemzetközi Békepark.