A legmagasabb vízesés
Az Angel-vízesés (Kerekupai-Merú) a világ legmagasabb vízesése, Venezuela keleti részén, Bolivar államnak a Gran Sabana régiójában lévő Canaima nemzeti parkjában található. A vízesés az Auyán-Tepui nevű magaslatról zuhan alá a Churun folyóból az Ördög-szurdokba. Az Angel-vízesés magassága, a teljes szintkülönbséget számítva 979 méter. Ezen belül a víz megszakítás nélkül 807 métert zuhan egy szikla pereméig, amelyen átbukva további 172 métert zuhan a hegy lábáig, egy hatalmas sziklamedencébe.
A leghosszabb folyó
A dél-amerikai Amazonas folyó (spanyolul:Río Amazonas, portugálul: Rio Amazonas) Földünk legbővizűbb folyama, a világ leghosszabb folyója, a második a Nílus. Az Amazonason több víz folyik le, mint a Mississippin, a Níluson és a Jangcén együttvéve. A vízgyűjtő területe is ennek a folyónak a legnagyobb: 7 180 000 km² – ez Dél-Amerika területének 40%-a. Az Atlanti-óceánba ömlő édesvíz mennyisége átlagosan mintegy 110 000 m³/s, az esős évszakban 184 000 m³/s; a világ óceánjaiba ömlő édesvíz mennyiségének egyötöde.
A legmagasabb hegy
A Csomolungma, angol nyelvterületen Mount Everest a tengerszinttől számítva a legmagasabb hegy a Földön. A Himalája hegység része. Csúcsán halad át Kína és Nepál határvonala. A hegy 8848 m magas, és évente kb. 4 milliméterrel nő. A Csomolungma név tibeti eredetű, jelentése „a Föld istenasszonya”. A nepáliak nemzeti büszkeségüknek tekintik a hegyet, ezért a nepáli rúpia bankjegyein a köztársaság kikiáltása után a hegyet helyezték el az előlapokon.
A leghosszabb természetes tengerpart
Cox’s Bazar Banglades legnagyobb nyaralóhelye, mely arról híres, hogy a “világ leghosszabb természetes, egybefüggő homokfövenyes tengerpartja”, a helyiek rettentő büszkék rá. A Guinness Rekordok könyvébe is bekerült a 120 kilométer hosszú, paradicsomi bangladesi partszakasz, a Csittagong városától Mianmarig húzódó Cox’s Bazar.
A legnagyobb lagúna
A világ legnagyobb lagúnája Új-Kaledóniában található, mely a francia fennhatóságú csendes-óceáni szigetcsoport, illetve immáron az UNESCO Világörökség része. Az egyedülálló növény- és élővilággal tarkított, 23 ezer négyzetkilométer területű lagúnát hatalmas, 1600 kilométer hosszú korallzátony övezi, mely több helyen a szárazföldtől csupán néhány kilométerre található.
A legnagyobb tó
A Kaszpi-tenger a Föld legnagyobb tava 371 000 km²-es területével és 78 200 km³-es térfogatával. Belső, zárt víztömeg Oroszország és Irán között. Legnagyobb mélysége 1025 méter, átlagosan 184 méter. A tenger nevet azért kapta, mert amikor a rómaiak először megkóstolták a vizét, azt sósnak találták. Sótartalma körülbelül 12 ezrelék, egyharmada a tengervíznek. Ismert a Hét tenger egyikeként is. A Kaszpi-tengert Oroszország , Azerbajdzsán, Irán , Türkmenisztán, és Kazahsztán határolja. Része a türkmenisztáni parton a Kara-Bogaz-öböl.
A legnagyobb nemzeti park
Grönlandon található világ legnagyobb és a legészakibb fekvésű nemzeti parkja, a Northeast Greenland National Park, melynek területe 972 ezer négyzetkilométer.
A legnagyobb barlang
A Hang Sơn Đoòng, vagyis a Hegyi folyó barlang egyhatalmas barlang Vietnamban, a Phong Nha – Ke Bang Nemzeti Park területén. A barlangméretei óriásiak, egy negyven emeletes felhőkarcoló is elférne benne, így könnyen lehet, hogy ez a világlegnagyobb barlangja. A Hang Son Doong ötször nagyobb, mint a Phong Nha-barlang, melyet korábbanVietnam legnagyobb barlangjának tartottak. A barlangról további képeket találsz itt: A világ legnagyobb barlangja.
A legnagyobb kastély
A windsori kastély az Egyesült Királyságban, Berkshire megyében található. A világ legnagyobb jelenleg is használt kastélya, I. Vilmos angol király korából maradt fenn. A kastély területe körülbelül 45 000 m². A londoni Buckingham-palotával és az edinburghi holyroodi palotával egyetemben a windsori kastély egyike a brit királyi család legfontosabb rezidenciáinak. II. Erzsébet brit királynő az év sok hétvégéjén tölti szabadidejét a kastélyban.
A legmonumentálisabb szobor
A Megváltó Krisztus szobra (portugálul Cristo Redentor – a „Megváltó szobra”) Jézust ábrázoló, kitárt karjaival keresztet formáló műalkotás a brazíliai Rio de Janeiróban. Az emlékmű teljes súlya kb. 1000 tonna, ebből a szobor 700 tonna, a szobor magassága 30 m. A Megváltó Krisztus szobra a 700 méter magas tropikus Tijuca Erdei Nemzeti Parkban emelkedő Corcovado-hegyen áll. Bár nem ez a legmagasabb szobor a világon, elhelyezkedésénél fogva mégis a Rio de Janeiróban álló Megváltó Krisztus a legmonumentálisabb szobor. A kolosszus Brazília leglátogatottabb műemléke: évente 1,8 millió turista keresi fel.
A legnagyobb térfogatú piramis
A rekorder az azték Cholula (Tlachihualtepetl) piramis Mexikóban, amely hihetetlen 4,5 millió köbméteresre becsült térfogatával közel kétszer akkora, mint gízai testvére. A Guinness Rekordok Könyve szerint is a világon valaha épített legnagyobb emlékmű nem tűnik piramisnak amikor felnézünk rá, mivel a tetején épült katolikus templom és a feltáratlan állapota miatt inkább egy kisebb hegynek hinnénk, mint mesterséges építménynek. Fontos megjegyezni, hogy sorban áll egy lehetséges vetélytárs: a kontinens legmagasabb piramisaként jegyzett La Danta feltárása még javában folyik, de sok szakértő szerint ha a 18 ezer négyzetméteres alapzat térfogatát hozzáadjuk a piramis térfogatához (a legújabb számítások szerint ez 2,8 millió köbméter), akkor könnyedén a világ legnagyobb tömegű piramisa címet nyerheti el.
A legnagyobb virágoskert
Keukenhof, a világ legnagyobb és egyik leggyönyörűbb parkja Amszterdamtól délnyugatra, Lisse városa mellett fekszik. A kert története a XV. századig nyúlik vissza. 32 hektárnyi területén 87 különböző fafajta és 100 nemesített tulipánfajta várja a park vendégeit. A 2500 fa, és 7 millió egynyári virág, nárciszok, jácintok, krókuszok, fürtös gyöngyike stb. és 4,5 millió különlegesnél különlegesebb tulipán él itt gondozott virágágyásokban. Összesen 15 kilométernyi sétára alkalmas kis út vezet a virágok között. A virágoskertről további képeket találhatsz itt: Keukenhof – Európa és a világ legnagyobb és legszebb virágoskertje.
A legmagasabb épület
A világ jelenlegi legmagasabb épülete a Burj Khalifa (korábbi nevén Burj Dubai), mely 829,84 méter magasságba emelkedik. Több mint 300 méterrel megelőzi a Taipei 101-et, a jelenlegi másodikat. Átadása 2010. január 4-én volt. Az építkezés 2004. szeptember 21-én kezdődött el. A felhőkarcolóról további képeket és információt itt találsz: Burj Khalifa – a világ legmagasabb épülete.
A leghosszabb tengeri híd
A 42,5 kilométer hosszú és 35 méter széles, hatsávos Qingdao Haiwan híd a Kína keleti részén, Santung tartományban fekvő Qingdao várost köti össze a Huangdao szigettel. A rekorder hídról tovább olvashatsz itt: Qingdao Haiwan híd -a világ leghosszabb tengeri hídja.
A legmagasabb keresztény templom
Az ulmi székesegyház (németül: Ulmer Münster) a világ legmagasabb keresztény temploma a maga 161,53 méteres magasságával. Az Ulmban, Németországban felépült evangélikus templom a gótikus építészet egyik remekműve. A templom nem valódi székesegyház, hisz soha nem székelt itt püspök, ezt jelzi a templom egyetlen tornya is, hisz a székesegyházaknak rendszerint két tornya van. A templom jelenleg a Stuttgartban székelő püspök alá tartozik.
A legnagyobb fedett stadion
A Wembley stadion London Wembley városrészében elhelyezkedő labdarúgó-stadion. 90 ezres ülésszámával a második legnagyobb kapacitású stadion Európában, és ez a világ legnagyobb tetővel borított stadionja. Az angol nemzeti válogatott tulajdonát képezi, ezért gyakran nevezték A Futball Otthonának. Rekord számú alkalommal, összesen ötször adott helyet Európa Kupa (ma UEFA Bajnokok Ligája) döntőnek. 2002-ben az eredeti szerkezetét lerombolták felújítás miatt, végül 2007. március 9-én adták át.