Számos oka van annak, hogy Indiát látni kell. Az egyik ilyen pedig: Mumbai. A város a Mumbai nevet, amelynek jelentése „istenanya”, már a 16. század óta viseli. Ezt később angolosították, így lett Bombay, de 1996-tól ismét az eredeti nevét használják hivatalosan. India legnépesebb városa a világranglista negyedik helyét foglalja el lakóinak száma alapján. Rengeteg féle kultúra, vallás és nyelv keveredik itt, így Mumbai igazán színes és változatos hely, ahová érdemes legalább egyszer ellátogatni. A lakosság több mint 13 millió főből áll, akik nagyjából 200 különböző nyelvet vagy dialektust használnak.
Mumbai lakóinak 60 százaléka a hindu vallás szerint él, 25 százalékuk muzulmán, a többiek között pedig akadnak keresztények, buddhisták és zsidók. Mumbai az egyik legfontosabb város India kereskedelmének és pénzügyi szférájának tekintetében, valamint a világpiaci szempontok alapján is. Itt található az Indiai Takarékbank, a Mumbai Tőzsde és az Indiai Nemzeti Tőzsde. Jelentős a személyhajó-, valamint a teherhajó-forgalom, ami a város természetes tengeri kikötőjében zajlik. Az időjárás meglehetősen periodikus a térségben: márciustól októberig tart az esős évszak, amikor a hőmérséklet általában 30 fok fölött van. A júniustól szeptemberig tartó ciklus pedig a monszunok időszaka. Novembertől februárig a száraz évszak uralkodik a városban, amikor szinte alig van csapadék, az idő pedig enyhébb, hűvösebb.
Az egyik legszebb és legismertebb épület Mumbaiban a Hadzsi Ali Dargah, amely egyben mecset és síremlék is.
A Chhatrapati Shivaji állomást az UNESCO a világörökség részeként tartja számon. A viktoriánus stílusú épület hagyományos indiai elemekkel csodálatos kompozíciót alkot, az indiai vasút egyik székházaként.
1924-ben épült George Wittet tervei alapján V. György, angol király látogatásának tiszteletére az a monumentális kapu, amely Mumbai városának jelképe lett. A 26 méter magas India kapuja bazaltból készült, a hindu és muszlim művészeti jegyeket egyaránt magán hordozó kapu a kikötőben fogadja a hajóval Mumbaiba érkezőket.
India kapuja közelében található a híres Taj Mahal vagy Tádzs Mahal hotel, amely 1903 óta fogadja a vendégeket 565 szobájában. Az eredeti tervek egy indiai építész munkái voltak, ám később egy brit mérnök is csatlakozott hozzá, így született meg a csodálatos, indo-szaracén stílusú palotaszálló. Korábban olyan hírességek szálltak meg itt, mint a The Beatles, Bill Clinton, V. Harald norvég király és Szonja norvég királyné, Mick Jagger, Barack Obama vagy Oprah Winfrey.
Az India kapujától hajóval látogatást tehetünk az Elefánt-szigetre, amelyen több ezer éves barlangok találhatók. Az ősi barlanghálózat számos művészeti alkotást, szobrokat, domborműveket és mitikus történetek ábráit rejti.
A városban a szegénység számtalan helyen felüti a fejét, pedig Mumbai-szerte rengeteg luxushotel és felhőkarcoló is megtalálható. A város szívében helyezkedik el a Dharavi nyomornegyed, amely a világ egyik legnagyobb szegény lakta települése. Csaknem 2 millió ember él itt, az egy főre eső terület pedig sok helyen kevesebb, mint 2 négyzetméter. Leírhatatlan, mekkora szegénység uralkodik a negyedben. Ez a két ellenpólus: a szegénység és a gazdagság különösen eltávolodik egymástól Mumbaiban.