Több mint hétezer új mikrobafajt fedezett fel a világ óceánjaiban Csien Pejjüan vezetésével a Hongkongi Tudományos és Technológiai Egyetem (HKUST) kutatócsoportja. Az eredményeiket a Nature Communications című tudományos folyóiratban ismertető hongkongi szakemberek szaúd-arábiai, amerikai és ausztrál kollégáikkal együttműködve vizsgálták a Csendes-, az Atlanti- és az Indiai-óceánból begyűjtött vízmintákat.
A vizsgálat nyolc éve alatt a kutatók 7300 biofilmben élő mikrobafajt, valamint tíz új baktériumtörzset fedeztek fel, megcáfolva azt az elképzelést, hogy a bolygón mindössze 35 ezer tengeri mikrobafaj és 80 baktériumtörzs létezik.
A most felfedezett tengeri fajok közé tartozik az acidobaktérium – erről mostanáig úgy vélték, hogy csak a szárazföldi talajban található meg –, amelyet nagy számú bioszintetikus génklaszterjének köszönhetően új antibiotikumok és rákellenes gyógyszerek kifejlesztésénél használnak.
„Az új tengeri mikrobiális fajok felfedezése nemcsak az óceáni biológiai sokféleség megértését javította, de még fontosabb, hogy ezek a fajok nagy potenciállal rendelkeznek mind az életünk megértésének megkönnyítése, mind a betegségek új kezelési módszereinek felkutatása szempontjából – mondta a kutatás vezetője.