A vírusokhoz hasonlóan az új koronavírus is mutálódik, már nyolc törzse van világszerte – közölték amerikai szakemberek.
A jó hír azonban az, hogy ezek a mutációk nem veszélyesebbek az eredeti vírusnál – mondta Trevor Bedford kutató, akinek Nextstrain.org nevű honlapja követi a vírus genomját azon minták alapján, amelyeket szerte a világból megküldtek nekik. Az új mutációk azonban számos információval szolgálnak a kutatóknak.
A kutatók azóta vizsgálják az új koronavírus genomjait, hogy az először terjedt át állatról emberre a közép-kínai Vuhan egyik vadállatpiacán múlt év őszén.
„A kérdésre, hogy genetikailag változik-e, a válasz egyértelmű igen” – mondta Marc Liptsitsch, a Harvard Egyetem epidemiológusa. „A kérdés az, hogy van-e ezáltal bármilyen fontos változás a vírus fertőzőképességében vagy más, az ember számára fontos dolgot illetően” – tette hozzá.
A megjelenő törzsek csak egy kicsit eltérők, nincs változás gyilkosságát illetően – mondták a szakemberek.
„A megfigyelt mutációs ráta – havonta két mutáció megjelenése – teljesen normális a többi vírushoz hasonlóan. Az influenzának és a náthának hasonló mutációs rátái lehetnek, sőt, az influenza esetében akár egy kicsit gyorsabb is lehet új mutáció megjelenése” – magyarázta Bedford.