Az egészséges környezethez való jogot kérik világszerte természetvédelmi szervezetek

Természetvédelmi szervezetek az 50. Föld napja alkalmából világszerte arra kérik az Egyesült Nemzetek Szervezetét (ENSZ), hogy az egészséges természeti környezet kerüljön be a minden embert megillető alapvető emberi jogok közé – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületet (MME) tájékoztatójában. Április 22-én ünnepelik világszerte a Föld napját. Az idén 50. évfordulójához érkező kezdeményezéshez az évek során 175 ország csatlakozott, így minden évben globális szinten több ezer esemény keretében hívják fel a figyelmet a Föld természeti környezetének megóvásának fontosságára.

Forrás:  NASA/Goddard Space Flight Center, Reto Stöckl

Föld napja 50. évfordulója alkalmából a BirdLife International nyílt levelet fogalmazott António Guterresnek, az ENSZ főtitkárának, amelyben azt kérik, hogy a koronavírus-járványra adott válaszlépések egyikeként az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatába kerüljön be egy 31. cikk, amely az egészséges természeti környezethez való jogot biztosítja. A nyílt levél célja, hogy a szeptemberben tartandó ENSZ Közgyűlés napirendi pontjai közé bekerüljön a 31. cikk, így esély van arra, hogy 2023 decemberére, a nyilatkozat elfogadásának 75. évfordulójára a Közgyűlés is jóváhagyja azt.

Forrás: Wikimedia Commons/United States Library of Congress’s Prints and Photographs Division/Alfred Palmer

Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata egy ENSZ által elfogadott nyilatkozat, ami a második világháború romjaiból született, és a történelemben először olyan alapvető jogokat fogalmazott meg, amelyek minden embert megilletnek és amelyet egyetemes szinten védeni kell. A nyilatkozat 30 cikkben foglalja össze az alapvető polgári, kulturális, gazdasági, politikai és szociális jogokat, azonban a környezet egészségéről, amelytől szinte minden életforma – így az ember is – függ, nem esik említés. Amennyiben a kezdeményezés sikeres, ez a kiegészítés lenne az első módosítás a nyilatkozat 1948-as megfogalmazása óta.

Forrás: Rich Horner/YouTube

Korábban is voltak próbálkozások, hogy az egészséges környezethez való jog bekerüljön a nyilatkozatba, de talán a koronavírus-járvány most elég erős nyomást gyakorol az ENSZ-re és a világ polgáraira, hogy közösen állítsák helyre a természeti környezetet, amely megvédhet minket a jövőben felmerülő hasonló válság esetén. Patricia Zurita, a BirdLife International ügyvezetője elmondta, hogy a koronavírus-járvány a legnagyobb globális válság a második világháború óta. A járvány alakulása kétségbeejtő, de esélyt adhat a világ vezetőinek arra, hogy átformálják a társadalmat annak érdekében, hogy jólétünk és a következő generációk jóléte biztosítva legyen.

Halmos Gergő, az MME igazgatója szerint a globális válsághelyzetekből a kiutat, csak globális együttműködéssel lehet megtalálni. A járvány-, a klíma- és biológiai sokféleség válság elleni küzdelem is csak így lehetséges. A nyílt levéllel kezdeményezett szimbolikus lépés fontos alap lehet a későbbi helyes közös irány megtalálásához és a valós cselekvéshez az egészséges természeti környezet megőrzése és helyreállítása érdekében.

Happy #EarthDay!
🌎 Our planet’s health is our health.
✊ Today our Partnership calls on the United Nations to amend the…

Közzétette: BirdLife International – 2020. április 21., kedd

A globális petícióhoz a birdlife.org oldalon lehet csatlakozni.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!