A Rwenzori-hegység viszonylag kis kiterjedésű, de rendkívül látványos hegylánc Közép-Afrikában Uganda és a Kongói Demokratikus Köztársaság határán. A 120 kilométer hosszan és 65 kilométeres szélességben elterülő hegylánc legmagasabb pontja 5109 méter. A legmagasabb csúcsokat állandó hó födi, ami Afrikában kuriózum: a Rwenzori hegyein kívül csak a Kilimandzsárónak és a Kenya-hegynek van állandó hósapkája. A hegység hat, mély völgyek elválasztotta tömbből áll. Ezek: a Baker-hegy, az Emin-hegy, a Gessi-hegy, a Luigi di Savoia-hegy, a Speke-hegy és a Stanley-hegy. A Stanley-hegy a legnagyobb, jó néhány csúccsal, amelyek közül a Margherita-csúcs az egész hegység legmagasabb csúcsa. A hegyeket a földkéreg lemezeinek mozgása gyűrte fel a Kelet-afrikai Hasadékvölgy (a Nagy-hasadékvölgy afrikai része) nyugati, Albert-hasadékánál.
A régió nagy páratartalmú, a hegyeket gyakran burkolják be felhők. A hegylánc változatos növényvilággal rendelkezik,a trópusi esőerdőktől a magashegyi rétekig, és híres faunája is, amely az erdei elefántoktól a majmok különböző fajain keresztül a csak itt élő madárfajokig terjed. Egy zónája hat méter magas, mohával borított cserjés hangáiról (Erica arborea), egy másik három méteres kék lobéliáiról nevezetes. A hegylánc jó része a Világörökség része. Az ugandai Rwenzori-hegység Nemzeti Park és a kongói Virunga Nemzeti Park felügyelete alá tartozik.
Az európai utazók közül először Henry Morton Stanley pillantotta meg a Rwenzorit 1889-ben. A hegységet gyakran burkoló felhők magyarázhatták, hogy a megelőző két évtized felfedezői nem látták a hegyeket. Ruwenzori annyit jelent: „esőcsináló”. Ezt a bantu nevet Stanley adta az Egyenlítőtől alig 48 km-nyire fekvő, csillogó, havas hegyláncnak. Az 50 km széles, sziklás masszívumban, amely 150 km hosszan húzódik Uganda és a Kongói Demokratikus Köztársaság határán, öt különálló tömb különböztethető meg; völgyeikben gleccserek araszolnak lefelé. A Mt. Stanley egyik orma, a Margherita 1120 m magas. Elsőként Abruzzi hercege, az olasz Luigi di Savoia jutott fel a két legmagasabb csúcsra, ő térképezte föl és fényképezte le a hegyeket 1906-ban.