Így változtak a lakáshitelek költségei

A lakáshitelek költségei nem minden esetben fixek, nagyon sok mindentől függnek. A futamidő alatt is megváltozhatnak, ezzel érdemes már a hitelfelvétel előtt tisztában lenni. Nézzük, hogyan változtak a lakáskölcsönök díjtételei.

Folyamatosan emelkednek a lakásárak

Évek óta tartó tendencia a lakások árainak emelkedése. Ez pedig magával húzza a hitelösszegeket is, melyek szintén folyamatosan nőnek. Bár a bérek is emelkedő pályán mozognak, hosszú távon mélyen a zsebünkbe kell nyúlni ahhoz, hogy bírjuk a törlesztőrészleteket. A növekvő kölcsönösszegek akár hosszabb futamidőhöz is vezethetnek, ami tovább növeli a költségeinket. Vannak fix vagy változó kamatozású hitelek is, itt sem mindegy, melyiket választjuk. Fix esetén nem befolyásolja a törlesztőt egy esetleges MNB alapkamat emelés. De mi a helyzet a változónál?

Ha alapkamatot emel az MNB, nőnek a lakáshitelek költségei

2021 végére a Magyar Nemzeti Bank több kamatemelésen is túl van. Míg ez év májusában 0,6%-on állt, augusztus végén már 1,5%-ra tornázták fel. Sőt, itt még sem volt megállás, november közepére már 2,1%-on állt.

Ezzel az a gond lakáshitel szempontjából, hogy ehhez a növekedéshez vannak igazítva a kölcsönök kamatai is. Ami azt eredményezte az utóbbi időben, hogy folyamatosan nőttek a törlesztőrészletek, így a teljes visszafizetendő összeg is. Csak azoknál nem voltak ilyen változások, akik a hitelfelvételkor fix kamatozást választottak. Jelenleg úgy néz ki, hogy ők döntöttek jól.

Ha jól keresünk, jobban járhatunk

Több minden is befolyásolja egy kölcsön árazását. Bevett gyakorlat a pénzintézeteknél, hogy a magasabb igazolt jövedelemmel rendelkező ügyfelek jobb kondíciókat kapnak. Őket egyszerűen kevésbé értékelik kockázatosnak. És valljuk be őszintén, van is ebben logika. Ha nagyobb a merítési lehetőségünk, akkor jobb eséllyel tudjuk megoldani a nehezebb helyzeteket. És kisebb a kockázata annak is, hogy a kamatemelések miatt megcsúsznánk a törlesztőrészletekkel. Így tehát minél több igazolt jövedelmünk van, annál jobb kondíciókkal lehet a miénk akár egy lakáshitel is.

Könnyen eladható az ingatlanunk?

Mint említettük, sok minden befolyásolja egy kölcsön árazását. Lakáshitel esetén az is fontos szempont, hogy mennyire mobil, mennyire forgalomképes, milyen könnyen adható el az ingatlan. Ez többtényezős kérdés megintcsak. Nem mindegy az ingatlan típusa, a nagysága, de az sem, hogy milyen településen, és azon belül milyen környéken van. A fővárosban és a vidéki nagyobb városokban sokkal könnyebben értékesíthető egy ház, mint a kisebb falvakban. A lakások is jobban mennek, mint a családi házak.

Ha egy nehezebben eladható fedezetet hozunk, akkor az megdrágíthatja a kölcsönünket, sőt akár meg is akadályozhatja. Ha ugyanis a bank úgy dönt, hogy eladhatatlan, akkor minden további nélkül elutasítja a kérelmünket. És akkor még ott van az is, hogy folyamatosan nőnek az ingatlanárak.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!