A vízmelegítők jövőjét, azaz élettartamuk hosszát számtalan tényező befolyásolhatja. Viszont a leggyakoribb hiba, amibe sokan beleesnek, szinte öntudatlanul, az az ellenőriztetés teljes hiánya. Hiszen a köztudatban él egy olyan felfogás, hogy a vásárlást követően a bojler működik és kész. Nincsen szükség semmiféle egyéb beavatkozásra, rákészülésre, machinálásra. És valóban. Extra feladatokról nem beszélhetünk. Ugyanakkor ez az aprócska banánhéj teljes elhasaláshoz vezethet.
Mi van akkor, ha nem történik semmi a vízmelegítővel?
Ha a készüléket a bojler szerelő hírből sem ismeri, azaz rendszeres karbantartásról szó nincsen, akkor egy ideig látszólag minden rendben megy, a maga kerékvágásában. A rendszer szépen melegíti a vizet, végzi a neki megszabott feladatát. Aztán kezdenek felszínre jönni a rendellenességek: mintha nem melegítene olyan gyorsan, mintha a kifolyó víz hőfoka nem stimmelne, mintha más lenne a hangja, mint a megszokott. A mintha helyzetek mintha fokozódnának, mintha szaporodnának és igen. Pontosan ez történik. Egyre több a furcsaság, mígnem beüt a krach. Ekkor sok esetben a szakértőnek sincsen más választása, mint a komplett csere, vagy összetettebb javítási munkálatok. Miközben tíz esetből kilencszer a probléma megelőzhető – lett volna.
Mit kell akkor tenni?
A legtöbb fennakadást a vízkövesedés okozza. A kemény vízhasználatnak ez az egyik kikerülhetetlen következménye. Az ásványi sókban gazdag vízből, hő hatására kicsapódnak a sókristályok és a vízkövesedés szépen, apránként elkezdődik. Ami aztán, ha eléri a kritikus szintet, akkor komoly gócokhoz, akár a rendszer totális leállásához vezethet.
A jó hír az, hogy a vízkövesedés bár nem kikerülhető, de a súlyos gondok rendszeres karbantartással ignorálhatóak például a segítségünkkel, és közbenjárásunkkal az akut helyzetek is megoldhatóak. Mitől függnek a bojler szerelő árak? A meghibásodás mértéke alakítja a kiadás nagyságát, ezért érdemes a pénztárcakímélő prevencióra szavazni.