Tudnivalók a robbanásbiztos eszközök kapcsán

Bizonyos ipari környezet megkívánja a környezettel történő reagálás elkerülését, mint például a szikraképződést. Ez a robbanásveszélyes környezet, illetve veszélyes anyagok tárolóhelyére vonatkozhat. Ennek megfelelően jöttek létre a robbanásbiztonsági rendeletek is.

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat ugyanis három osztályba sorol:

  • Fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes
  • Mérsékelten tűzveszélyes
  • Nem tűzveszélyes

Itt is megkülönböztetünk robbanásveszélyes és fokozottan robbanásveszélyes helyeket, ahol szigorú előírásoknak kell megfelelnie a különféle készülékeknek. Az eszközök termékfejlesztésekor tehát nagy odafigyelést kapott a környezettel történő reakció elkerülése, rendeltetésszerű használat mellett.

Mi az a robbanásveszélyes Zóna besorolás?

Rendszerint abban az esetben használható ez a besorolás, melyben robbanásveszélyes helyzet keletkezhet. Emellett figyelembe kell venni annak időtartamát és gyakoriságát is. Jellemzően gáz és por esetében használható a besorolás.

  • Gázrobbanás: 0, 1, 2 Zónák
  • Porrobbanás: 20, 21, 22 Zónák

Állandó, gyakori vagy hosszú idejű jelenlét van a 0 és 20-as zónákban. Míg az 1 és 21-es zónákban üzemzavar esetén ritkán és rövid ideig vagy alkalomadtán jöhet létre robbanásveszélyes atmoszféra.

Leggyakrabban gyógyszeriparban, vegyiparban, olajiparban, gáziparban, illetve ritkább esetben élelmiszeriparban találkozhatunk ilyen zónabesorolásokkal.

Milyen eszközök használhatók robbanásveszélyes helyen?

A legtöbb esetben fontos tényező a kommunikáció, így az ATEX robbanásbiztos kommunikációs készülékekkel ez megvalósítható még robbanásveszélyes atmoszférában is. Nemcsak beszédre alkalmas, hanem adott zónán belül adatok is továbbíthatóak vele más hasonló biztonsági besorolású eszközökre.

Ajánlott iSafe okoseszközöket használni, hiszen Android operációs rendszert futtató felülete megkönnyíti a mindennapos munkát. Emellett elő- és hátlapi kameráinak köszönhetően nem probléma a képküldés sem, amennyiben azt a munka megkívánja. 

Biztonságtechnikai szempontból pedig minden ilyen készüléken található egy SOS gomb, ami azonnali riasztást továbbít probléma esetén. Amennyiben cégének szüksége lenne ilyen eszközökre, úgy érdemes felkeresnie a Monojet robbanásbiztos termékeinek kínálatát!

Milyen konkrét készülékek léteznek?

Kommunikációs, illetve okoseszközök közül találhat rádió adó-vevőt, érintőképernyős okos mobiltelefonokat, okos táblagépeket. Emellett a mobiltelefonok és az okos mobilkészülékek nyomógombos kivitelben is elérhetőek.

Egy másik rendkívül fontos munkaeszköz a világítótest. A legtöbb munkahelyen szükség van rá, így robbanásbiztos kivitelben is beszerezhetőek. Ilyen eszköz például a fejlámpa, a kézi fényszóró, illetve a fixen telepíthető világítótest. Azonban állvány nélküli vagy állványos reflektorok is kaphatóak. Érdemes szétnézni a Monojet honlapján!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!