Takarítás a múltban, avagy hogyan tettek rendet elődeink?

Nem mindig állt rendelkezésre olyan modern technológia és annyiféle tisztítószer, mint manapság. Vagy 150 éve még nem léteztek elektromos takarítóeszközök sem. A háziasszonyoknak teljesen más praktikákat kellett bevetnie ahhoz, hogy az otthonuk tiszta és ragyogó maradjon. Miket használtak és hogyan? Járjunk utána!

Szellőztetés és tollseprű a por ellen

Porszívó akkoriban egyáltalán nem létezett, ezért maradt a hagyományos portalanítás. A ma ismert műszálas porseprűket akkoriban finom tollból készült portalanítók helyettesítették. S mivel az ilyen portalanítás bizony a por felkavarásával járt, ezért minden esetben rendszeresen szellőztettek közben. A régiek egyébként is gyakrabban szorultak a szellőztetésre, hiszen az elektromos takarító eszközök megjelenése előtt gázlámpával, valamint még korábban gyertyával és olajlámpással világítottak. Az ilyen világító alkalmatosságok pedig köztudottan alaposan ették a levegő oxigéntartalmát.

Meszelés a fertőtlenítéshez

A meszelés már a paraszti világból is ismeretes lehet, hiszen hazánkban még a nyolcvanas években is meszeléssel tették rendbe a házat. A kisebb falvakban, na és persze tanyavilágban még a kilencvenes években is általános volt a rendszeres meszelés. A mész ugyanis nem csak elfed mindenféle koszolódást, de erős fertőtlenítőszer is egyben. Ezért meszelték évente a házak falait, sőt meszes vízzel öntötték fel a padlót is gyakran. Ehhez az eljáráshoz egyébként egyfajta mágikus szertartás is tartozott. Minden évben kvázi rituálisan tisztították meg így a házat is a rossz energiáktól.

Ecet, só, lúg, petróleum és homok

A fenti felsorolás nem egy boszorkány recepttárából való. A tipikus, régen használt tisztítószerek felsorolása ez. Az ecetet és a sót fertőtlenítésre és maratásra is használták például vízkőhöz. A petróleum remek rovarölő volt, ezért szükség esetén ezzel a szút is ki lehetett irtani, akárcsak a dohányból nyert nikotinnal. A lúg a mosás elengedhetetlen kellékének számított, akár önmagában akár szappan formájában. A homokot pedig kiváló súrolószerként használták mosogatáskor. Ezen kívül persze még sok más olyan praktikát alkalmaztak, amely akár tájanként is változhatott, és néhány még ma is megállja a helyét.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!