Hogyan minimalizáljuk az épületekben lévő nedvességet?

Az épületekben lévő páraszabályozás kardinális kérdés a lakóterek kialakításánál. Az egészségünk megőrzése érdekében hosszú távon nagyon fontos az, hogy milyen beltéri levegő vesz minket körül. Az, hogy hogyan alakítjuk ki az épület páraszabályozását és mennyi nedvesség marad a szerkezetben, sokban függ már az építési technológiáktól is.

Hogyan csökkenthetjük az építési nedvességet?

A Naturica Group kiegészítő termékeinek kínálatában számos olyan természetes építőanyagot találhatunk, melyek alkalmasak természetes folyamatok révén megkötni, illetve szabályozni a pára mennyiségét. 

Vonatkoztassunk el a betontól, az esztrichtől vagy a vakolatoktól. Alkalmazzunk száraz építőanyagokat: az esztrich száraz változatát, esetleg a száraz építőlapokat. Használjuk bátran azokat a lehetőségeket is, amik hajlamosak a gyors száradásra. Ilyen lehet például a mész- és szilikátfestékek alkalmazása, vagy a vályog, ami az utóbbi időszakban aranykorát éli.

Annak érdekében, hogy elkerüljük az esetleg fellépő penészedést, érdemes akár mesterséges módon is szárítani az épületet. Ezt viszont közvetlenül a beköltözés előtt tegyük meg. Amennyiben lehetőségünk van rá, próbáljunk meg az őszi vagy téli időszakban költözni, mert ilyenkor az építési nedvességet sokkal hatékonyabban és könnyebben lehet kiszellőztetni.

Törekedjünk a természetes páraszabályozásra!

Számos olyan természetes építő- és hőszigetelő anyag közül választhatunk, melyek alkalmasak arra, hogy természetes módon szabályozzák az épületben lévő pára mennyiségét. Ezek legnagyobb előnye a szintetikus anyagból készült építőelemekhez és hőszigetelő anyagokhoz képest, hogy mentesek mindenféle adaléktól, amelyek esetleg egészségkárosító hatással léphetnek fel.

Annak érdekében, hogy alacsonyan tartsuk egy épület nedvesség szintjét, fontos, hogy kiváló építőanyagokat válogassuk össze. Mivel manapság lényeges szempont, hogy minél gyorsabban végbemenjen egy építkezés és minél hamarabb élvezhessük az új otthon kényelmét, a teljes kiszáradáshoz szükséges idő sok esetben nem áll rendelkezésre. Ennek következtében pedig egy új ingatlan építése során gyakran túl sok vizet viszünk be az épületbe.

Hogyan kerül víz az épületszerkezetbe?

Egy építkezés során számos módon juthat be víz a szerkezetbe, például a vakolás és a betonozás, vagy akár a festés során. Ahhoz, hogy egy átlagos családi házat felépítsünk, legalább pár ezer liter vizet mindenképpen felhasználunk. Ahhoz pedig, hogy ez teljesen kiszáradhasson, több hónapra vagy akár évekre lenne szükség.

Ilyenkor érdemes gondolnunk a természetbarát építőanyagokra is. Például a vályogvakolatok és vályogfestékek használatát azért sem érdemes elvetnünk, mert ezek a természetes páraszabályozásban fontos szerepet játszhatnak. 

De egy üzemben gyártott faházzal is sok időt megspórolhatunk, ami a kiszáradást illeti. Hiszen ezek minimális építési nedvességgel rendelkeznek, ennek köszönhetően pedig gyorsabb az építés és hamarabb költözhetőek.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!