Elmész egy koncertre, és hallgatod, ahogy egy elektromos gitár szóló szakítja meg a csendet. Elképesztő technika, lenyűgöző hangzás, és csak ámulsz azon, hogy milyen tehetséges a gitáros, és mennyire “jól szól” a gitár. Mindez a gitár erősítőknek köszönhető, amely felerősíti a gitárból szóló hangot. De hogyan működik ez a zenedoboz valójában, és mit tegyen egy kezdő, ha szeretné élete elsőjét megvásárolni?
Mi is a gitár erősítő?
Fontos különbséget tenni a gitár erősítő és a kombó között. A gitárerősítő felerősíti a hangot, de nincs saját hangszórója. A kombó ezzel szemben már hangszóróval is rendelkezik, az erősítő és a hangszóró kombinációja. A kisebb teljesítményű kombók elegendők egy csendesebb koncertre, mert ezek a tiszta hangokra koncentrálnak. Otthonra, hobbira vagy egy kisebb koncertre szuper megoldás egy kombó, de nagy koncertre már elengedhetetlen az erősítő is.
Ahhoz, hogy össze tudd kötni vele a gitárt, mindenképp szükséged lesz egy kábelre, azonban már léteznek Bluetooth-on keresztül csatlakoztatható változatok is. Ez a megoldás főleg a nagyon neves zenészeknél megoldható, ahol biztosított a technikus és a rider.
Az erősítőknek három fajtáját különböztetjük meg: tranzisztoros, elektroncsöves és modellezős. A klasszikusok közé a csöves erősítők kerülnek, amelyek gazdag hangzást kínálnak, viszont sérülékenyek Ennél a típusnál ugyanis néhány vékony üvegbúrába adott elektroncső adja a hangzás – ahogy ez a nevéből is adódik. Ezek viszont esésnél biztosan összetörnek, és oda a drága és klasszikus erősítő.
Újabb verziói a tranzisztoros gitárerősítők, amelyek azoknak ajánlott, akik első nagy hangerősítő berendezésüket szeretnék összeállítani. Kedvezőbb áron juthatnak hozzá, így nem szükséges hozzá nagy anyagi befektetés sem, mégis tiszta marad a hangkép nagy hangerőnél is. Ez koncertek, főleg jazz koncertek esetén biztosan óriási előnyt jelentenek, a nézőknek pedig felülmúlhatatlan élményt. Kevésbé természetes a hangzás, mint klasszikus társaiknál, így ezzel minden esetben számolni kell.
A megoldást a modellezős, más néven hibrid gitár erősítő jelentheti. Ennél a típusnál az előfok csöves, a végfok pedig tranzisztoros. Ezzel pedig a megbízhatóság, dinamika és természetes hangzás egyaránt megtalálható, ezzel kiküszöbölve a két típus hátrányait.
Az erősítő teljesítménye
A gitár erősítő teljesítménye is változó, és ebben az esetben különösen igaz: minél nagyobb, annál jobb. Egy 8” átmérőjű erősítő kisebb teljesítményre és hangzásra képes, mint egy nagyobb, 10”-12” átmérőjű, és ez természetes. Ez azonban nem egyezik meg mindegyik típusnál: a csöves erősítők sokkal nagyobb hangerőre képesek, mint a tranzisztorosok. Általánosságban azonban elmondható, hogy otthonra és akusztikus koncertekre elegendő a 20-30W teljesítmény, míg koncertekre az 50W ajánlott. Csövesből viszont ennél jóval kisebb is elég, de mindenképp kérd ki egy hangszerbolti eladó véleményét is. Egy erősítőre pedig több hangszert is rá lehet kötni, így annyi kábelt vegyél (plusz legalább kettőt tartalékba) ahány hangszert rákötnétek. Ha viszont akusztikus gitár hangzását szeretnétek felerősíteni, akkor kapható akusztikus gitárkombó is, amely az akusztikus gitár különleges hangzását megőrzik. A fülnek különösen kímélő, hiszen nem torzítják a hangot!
Érdemes megemlíteni még a fülhallgatós gitárerősítőt. Ez legfőképp az otthoni gyakorlás esetén ajánlott, hiszen így csak te hallod ugyanazt a minőséget, amit a gitárerősítő biztosít. Így pedig a szomszédokat sem zavarod!