Legtöbben tudjuk, hogy milyen fontos a mozgás, és gyakran el is határozzuk, hogy ezentúl rendszeresen edzeni fogunk – aztán a legtöbben rendre el is bukunk. A kudarc hátterében számtalan ok szerepel, de vezető szerepet játszik közöttük az időhiány. Vagy legalábbis amit az időről és az időbeosztásunkról gondolunk.
Mi kell a rendszeres mozgáshoz?
1. Először és mindenekfelett: elhatározás és elköteleződés. Ha nincsen meg benned a belső igény, ÉS erre építve nem hoztad meg a tényleges döntést, hogy ezentúl változtatsz a szokásaidon, és beépíted az életedbe a mozgást, akkor minden további hiábavaló: gyorsan el fog apadni a lelkesedésed és a kitartásod.
2. Motiváció, mely nem független az előzőektől. Legyen célod, ami mozgat és lendületet ad, átsegítve a nehéz időszakokon is. Ez bármi lehet a fogyástól az izomnövelésen át egy konkrét kitűzött teljesítményig, de lehet akár egyszerűen a rendszeresség megtartása a fitt életforma érdekében.
Vess be hozzá apró motivációs praktikákat: például legyen edzőtársad; jelöld a naptárban az edzésnapokat és aztán egy feltűnő színes jellel azt is, hogy teljesítetted-e; előre készítsd ki látványosan a sportfelszerelésedet; rendezz magadnak tíznapos kihívást, amiről másoknak is beszélsz, stb.
3. Megfelelő mozgásforma. Akkor van esélyed hosszú távon beépíteni az életedbe a mozgást, ha megtaláltad a számodra megfelelő sportágat. Mindegy, hogy az a futás, a kondizás, a jóga, a zumba, vagy éppen egy otthoni edzőgép, a lényeg az, hogy:
a) szeresd, okozzon jó érzést a végzése, és szívesen láss hozzá;
b) megfeleljen a testi és erőnléti adottságaidnak, azaz ne terheld vele túl vagy erőszakold meg a testedet.
4. Jó, ha van személyes edzésterved, ami az aktuális fizikai állapotodnak megfelelő gyakorlatokat határozza meg, és tartalmazza a terhelés fokozatos (szakszerű) emelését egy középtávú időskálán. Kezdőlépésként válassz könnyen teljesíthető célokat és kis lépéseket a látványos ambíciók helyett – első körben főként a megszokás kialakítása a cél, és nem mellékesen a sérüléseket is könnyebben előzheted meg így.
5. Rutin kialakítása. Az edzésterv is része a rutin kialakításának, de legalább ilyen fontos a keretek meghatározása és betartása. Az állandó keretrendszer – mikor, hol, kivel, milyen körülmények között, stb. edzel – a hosszú távú rendszeresség tekintetében fontosabb, mint gondolnád. Az azonos időpontban ismétlődő tevékenység az, ami idővel rutinná tud válni, vagyis beépül a mindennapi programjaid sorába.
De ha egyszer nincs rá időm…
Gyakori ok (vagy kifogás – ezt mindenki maga döntse el saját magával kapcsolatban), hogy egyszerűen nincsen időd a rendszeres mozgásra. És ez többnyire nem is alaptalan, hisz mindannyian iszonyúan be vagyunk táblázva, folyton rohanunk, és még így sem érünk a teendők végére. Ugyanakkor ha alaposabban szemügyre veszed egy napodat vagy hetedet, rájössz, hogy ez csak részben van így, hiszen ha valamit nagyon akarsz, azt általában mégis be tudod iktatni a napirendedbe.
Van pár trükk, amivel tudatosan is felszabadíthatsz némi időt:
- rengeteg pótcselekvést végzünk egy nap, amire persze bizonyos mértékig szüksége is van az elménknek, de egészen biztosan bőven le lehet belőlük csípni néhány percet. Így például csak odafigyelés kérdése, hogy kevesebbet görgesd a telefonodat, kevesebb időt tölts céltalan shoppingolással, stb.;
- Ha például néhány bevásárlást online intézel, ezzel is megtakaríthatsz magadnak egy edzésre való időt.
- a teendőid racionalizálásával, illetve a családon belüli felosztásával is sok időd szabadulhat fel;
- kelj fel korábban az esti kései tévézés, számítógépezés helyett: akár a teendőiddel is hatékonyabban haladhatsz reggelente annak érdekében, hogy legyen időd edzeni, vagy akár a sportolást is beiktathatod erre a nyugodt időszakra – ez pozitív napindításként is jól fog működni;
- ha otthon edzel, azzal is időt takarítasz meg, hiszen nem kell az edzőterembe, sportpályára való oda- és visszajutással értékes időt töltened;
- az otthoni edzést akár kombinálhatod más tevékenységgel: például a futópadon vagy a szobabiciklin, elliptikus tréneren sport közben akár nézheted is a kedvenc sorozatodat, de az is hasznos, ha egyszerűen a teendőid vagy az eltelt napod átgondolására fordítod ezt az időt. És ha nagyon szükséges, a személyes vagy üzleti hívásaidat is bonyolíthatod közben (bár, mi inkább a sport közbeni teljes kikapcsolás hívei vagyunk).