Munkavédelmi kesztyű, avagy a legtöbb munkakör elengedhetetlen munkaeszköze: milyen fajtái vannak?

Számos kockázati tényezővel szemben nyújt védelmet egy megfelelő munkavédelmi kesztyű. Egyes típusoknak kifejezetten különböző potenciális veszélyekkel szemben kell megvédenie viselőjét, míg más kesztyűk feladata, hogy a hideg, esetleg kosz ellen nyújtson védelmet. Ahhoz azonban, hogy meg tudjuk állapítani, mely munkakörben milyen védőkesztyű használata szükséges, ismernünk kell a szabványokat, a kesztyűvel szemben támasztott követelményeket. Ezeket vesszük most sorra cikkünkben.

Mechanikai védelem – MSZ EN388:2003 és MSZ EN388:1997V

A mechanikai sérülések számos sérülés típust foglal magában. Ilyenek a különböző felületi sérülések, a bőr lehorzsolása, akár felszakadása, szélsőséges esetben akár a csonttörés is. Emellett egyes munkakörökben a szúrások-vágások kockázata is magas, amely sokkal veszélyesebb, mint az előbb felsoroltak, hiszen komoly vérzést okozhat és akár ütőeret is érinthet. Mindezek megelőzése érdekében érdemes kifejezetten olyan munkavédelmi kesztyűt használni, amely mechanikai védelmet nyújt. Ezek a kesztyűk általában bőrből, műbőrből vagy mártott kötött anyagból készülnek. Januártól érvényben lesz egy új szabvány (“B”), amely a vágásállóságot jelzi.

Hőállóság

Egyes munkakörökben többféleképpen is veszélyt jelenthet a magas hő. A sérülés származhat hősugárzástól, kicsapó lángoktól, forró, fröccsenő anyagoktól, de akár forró tárgyak megfogásából is. Ezek nagyon komoly, harmadfokú égési sérüléseket okozhatnak. Mechanikai sérülésnek számít az égési sérülés is, így ugyanaz a szabvány írja elő a követelményeket. Egy megfelelő, hőálló védőkesztyű használata az ilyen munkakörökben kötelező.

Vegyszerállóság – EN-374

Teljesen más anyagú az a védőkesztyű, amely különböző vegyszerek, vegyianyagok és mikroorganizmusok ellen nyújt védelmet. Ezek általában egynemű anyagokból, például latexből készülnek. A vegyszerek és gázok nemcsak belélegezve károsak az egészségünkre, de kezünkkel érintkezve is komoly gondot okozhatnak. Kimarhatják a bőrt, égési sérülést okozhatnak, mindemellett pedig a bőrön keresztül felszívódva belsőleg is további problémát, egészségkárosodást eredményezhetnek.

Hideg elleni védelem

Bizonyos munkakörökben a dolgozó fagypont alatti környezetben dolgozik, ilyen például a hűtőház. Ehhez a munkához is kötelező a megfelelő munkavédelmi kesztyű használata. Csakúgy, mint a hőállóság, ez a típusú követelmény is a mechanikai védelmek közé sorolható.

A hideg hőmérséklet, különösen a fagyott tárgyak megfogása komolyan képes roncsolni az izomszöveteket és az ujjak akár el is fagyhatnak. Ez olyan súlyos következményhez vezethet, mint az amputáció. Ezért is fontos egy megfelelően bélelt, hőmegtartó kesztyű használata.

Bármilyen szabványnak megfelelő munkavédelmi kesztyűt is keresel, a MunkaruhaDivat.hu webshopon biztosan megtalálod a számodra szükségeset.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!