Bár napjainkban egyre inkább előretör a környezetbarát csomagolás, és a törvényi változások is erre késztetik mind a gyártókat, mind pedig a felhasználókat, azonban még mindig nagyon elterjedt a műanyag dobozos ételcsomagolás.
A poharak területén már lassan élre tör a papír, illetve rendezvények esetén az újratölthető pohár, azonban az ételeket még mindig döntő többségében műanyagba teszik. Műanyag és műanyag között is van azonban különbség, cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen alapanyagokból készülnek ezek a termékek, és melyikre mi a jellemző.
PS vagyis polisztirol
A PS korábban nagyon elterjedt műanyagfajta volt, az indepack.hu eldobható poharai között is megtalálhatod a PS-ból készült termékeket. Nagy előnye az ára, ugyanis ebből az anyagból készült termékek olcsóbbak, más műanyagoknál.
Azonban hátránya, hogy a hőtűrése nem túl nagy, -5 és +70 fok között található, ezáltal a hideg ételek csomagolására, vagy a hideg italokhoz, esetleg a műanyag tányérokhoz és evőeszközökhöz, vagy zsírok tárolására kiválóan megfelel, azonban, mivel nem mikrózható, így főétel csomagolására már nem igazán alkalmas.
PP, az igazi nagyágyú
A PP, vagyis a polipropilén egy igazi jolly joker! Kiváló a hőtűrése, hiszen -20 és +110 Celsius-fok között használható, így szinte minden csomagolási megoldásra alkalmas. Fagyasztott és forró dolgok egyaránt tehetők bele, poharak, ételszállító dobozok, leveses tálak is készülhetnek belőle.
További előnye, hogy mikrózható is, ezért az étel nyugodtan megmelegíthető benne anélkül, hogy egy másik edénybe kellene áttenni. Így, ha már kihűlt az ebéd, akkor egyszerűen be lehet tenni a mikróba és már fogyasztható is!
HPS/EPS dobozok
A habosított polisztirol és az expandált polisztirol a hagyományos habdoboz, ami szintén igen népszerű csomagolás. Legnagyobb előnye az ár, gyakorlatilag ez a legolcsóbb ételcsomagolási lehetőség.
Nagyon jó hőszigetelési képességgel rendelkezik, ezért a beletett étel nem hűl ki, valamint a fedelével könnyen bezárható. További jó tulajdonsága, hogy mikróba is tehető, így az étel könnyedén megmelegíthető.
Hátránya, hogy nem tehető bele folyékony étel, hiszen ezek nem cseppmentes záródásúak, és a szállítás során is ügyelni kell, hogy ne boruljon fel és ne keveredjen össze benne az étel.
Létezik zártabb megoldású XPS edény is, például fagylaltos doboz, amihez tető is kapható, hiszen ez az anyag remekül megőrzi a hideget, és a fagyi sokáig nem olvad meg benne.
PVC, a klasszikus
A klasszikus PVC lassan kiszorul a csomagoló piacról, hiszen nem bírja a hőt, azonban, ha exkluzív megjelenésű termékekre van szükség, például desszertes kelyhekre, vagy minőségi megjelenésű poharakra, akkor ez az alapanyag remek megoldás, hiszen víztiszta átlátszó megjelenésű, valamint hidegkonyhai termékeknél is helyt áll.
Látható, hogy a műanyag csomagolóeszközök mennyiféle alapanyagból készülhetnek, hiszen a műanyagipar számtalan fajtájú anyagot fejlesztett ki. Fontos, hogy olyan csomagolást válassz, ami megfelel az adott étel jellemzőinek.