A mesterséges intelligencia okozta kihívások: megoldhatja vajon a blokklánc az aktuális nehézségeket?

A mesterséges intelligencia megjelenése rövid idő alatt hatást gyakorolt a társadalomra, amivel sok előnyét és hátrányát mutatta be. A Blockchain (blokklánc) állítólag segíthet a biztonságosabb AI-rendszerek kidolgozásában.

Forrás: Unsplash

Az UBS Group AG befektetési bank kutatása szerint a ChatGPT minden idők leggyorsabban népszerűvé váló alkalmazása. Ez a gyors növekedés arra mutat, hogy a mesterséges intelligencia és az ehhez kapcsolódó technológiák már korábban is érdekelték a társadalmat. De mint minden ígéretes új technológia, az AI-nak is lehetnek hátrányai. Segíthet-e a blokklánc megfelelni a kihívásoknak? Mindannyian mesterséges intelligenciával fogjuk vizsgálni a bitcoin árfolyam mozgását, vagy a ChatGPT átveszi a szövegírók munkáját? Esetleg ha megtanulunk együtt élni az AI okozta változásokkal, kiváló segítőnk lehet a magánéletben és a szakmai életben egyaránt?

Mi is az a blokklánc? Röviden: a blokklánc az információk rögzítésére szolgál, amely biztosítja az adatok megbízhatóságát különböző mechanizmusok felhasználásával. Ha az adatokat egyszer rögzítették a blokkláncban, onnantól kezdve nem lehet őket visszamenőlegesen módosítani.

Ebből kiindulva bemutatunk három kulcsfontosságú területet, ahol a blokklánc és a mesterséges intelligencia találkozhat:

  • Tulajdonjog és adatvédelem: Nem titok, hogy az olyan cégek, mint a Facebook és a Google, jelentős bevételhez juthatnak a felhasználóktól. Bár a használatuk ingyenes, számos szolgáltatást kínálnak, amelyekért szívesen fizetnek az emberek. Elképzelhető, hogy a híres mesterséges intelligencia-rendszerek követhetik ezt a példát. A Brave böngésző például jól mutatja, hogyan küzdhet a blokklánc a tendencia ellen: a Brave lehetővé teszi a magánszemélyek számára, hogy személyes adataikat szuverén tulajdonjogként kezeljék, és fenntartsák a bizonyos “magánélet védelmének jogát”. A felhasználók azt is eldönthetik, mikor és hogyan osztják meg másokkal az adatokat, és mikor engedélyezik, hogy abból nyereség szülessen.
  • Ellenőrzés és személyazonosság: Az olyan mesterséges intelligencia, mint a ChatGPT, jelentősen csökkenti a tartalomkészítés előtt álló akadályokat. Viszont van egy nagy hátránya: amikor nincs pontos válasza egy pontosan feltett kérdése, téves és hamis információkat közölhet. Ezt oldaná meg a blokklánc, például egyedi digitális aláírást hozhatnánk létre a tartalmakhoz, hogy rögzítsük azt a blokkláncon, így a tartalom hitelességének ellenőrzése néhány kattintásba kerül.
  • Centralizációs kockázat: A mesterséges intelligenciának már több hálózatra is hatása van, amit a vállalatok könnyen felhasználnak egyéni érdekeik érdbekében. Például az oligopólium (egy olyan piac, ahol kevés szereplő versenyzik egymással, pl. maximum 15 vállalat) korlátozhatja a célközönség lehetőségeit ahhoz, hogy kevesebb választási lehetőségük legyen. A kripto és a blokklánc azonban demokratizálná ezeket a fejlesztéseket, vagyis lehetőséget adnának a felhasználóknak, hogy részesei legyenek az iramnak és befolyásolják az eseményeket, például tokenek felhasználásával.
Forrás: Unsplash

Haladjunk az időben: a kripto és a mesterséges intelligencia metszéspontja napjainkban

Míg a kripto és a mesterséges intelligencia közös hatásköre még gyerekcipőben jár, máris jelentős befektetői érdeklődést váltott ki a piacon. 2023-ban eddig közel 430 millió dollárt invesztáltak a befektetők kifejezetten az adatvédelemmel, mesterséges intelligenciával és a személyazonossággal kapcsolatos alkalmazásokba. Az egyik rekorder közöttük a Worldcoin, ami egy hitelesítési és személyazonosság-alapú protokoll, összesen 115 millió dollárt gyűjtött be. A Worldcoin, amelyet az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman hozott létre, egy bizonyos blokklánc-alapú “humánum bizonyíték” rendszert használ, vagyis az emberi felhasználók hitelesítését a retina szkennelésével bonyolítja le.

Egy lapon megemlíthető az Auradine is, egy mesterséges intelligencia és adatvédelemre fókuszáló web3 infrastruktúra-megoldás, amely 81 millió dolláros finanszírozást zsebelt be hihetetlenül rövid idő alatt.

A Worldcoin hosszú távú célja többek között a robotok növekvő jelenlétének elleni küzdelem és a potenciális mesterséges intelligencia okozta vagyoni egyenlőtlenség enyhítése, tehát rávenni az embereket, hogy ne harcoljanak, hanem dolgozzanak együtt a mesterséges intelligencia adatbázisával. A cikk írásáig több tucat országból mintegy 1,8 millióan regisztráltak rá.

Érdekesség a cikk végére: amióta a ChatGPT 2023 januárjában elérte a 100 millió regisztrációs határt, világszerte 5,4 milliárd dollárt fektettek be a mesterséges intelligencia induló vállalkozásába. Ezután még kétséges, hogy az AI jelenti a jövőt?


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!