Az otthoni energiatárolás a fenntartható hűtés-fűtés titka

Nem mondunk újdonságot azzal, hogy a napelemrendszerek kiépítése manapság a piacon elérhető egyik – ha nem – leghatékonyabb környezetbarát energiaforrás. Természetesen a rendszer kiépítése előtt érdemes alaposan utánajárni a megfelelő napelemek választásának, a rendszer működésének és optimalizálási lehetőségeinek. Ám az még laikusként, első olvasatra is kérdésként merülhet fel, hogy mi van azokban az időszakokban, amikor kevés a napsütés. Hogyan lehet elosztani a napenergiát, hogy folyamatos energiaellátást nyerjünk vele? Erre a kérdésre kínál választ az otthoni energiatárolás!

Forrás: canva.com

Energiahatékony megoldások a háztartások számára

Miután a napelemrendszer értelemszerűen csak napos időben tud energiát termelni, az év jelentős részében szükség van valamilyen plusz segítségre. Az otthoni energiatárolás szerencsére messze nem lehetetlen, sőt, energiatárolók révén csak még inkább energiahatékony megoldások érhetőek el.

Közvetlenül a napelemrendszerre csatlakoztatva az otthoni energiatároló képes eltárolni az összegyűjtött energiát, és egészen addig megőrizni, amíg az felhasználásra nem kerül. A nyári hónapokban tehát, amikor a napsütéses órák száma jelentősen magasabb, az energiatároló elraktározza a többletenergiát, amit aztán az éjszakai órákban, illetve a kevésbé napos időszakokban tudunk felhasználni.

Ez már csak azért is óriási előny, mert egyébként a többletenergia elvészne, hiszen a napsütéses nyári napokon sokkal több energia termelődik, mint amennyit a háztartás fel tud használni. A hálózatba betáplált energiát pedig jelentősen kedvezőtlenebb áron tudjuk elszámolni, mint amennyiért vesszük azt. Mindkét oldalról segítség tehát az otthoni energiatárolás: egyrészt a pocsékolással szemben, másrészt a későbbi felhasználhatóság miatt.

Forrás: canva.com

Az otthoni energiatárolás ráadásul optimalizáláshoz is remek

Már önmagában is az energiahatékony megoldások közé sorolhatnánk az energiatárolókat, ám ezek a tároláson túl a napelemek működésének monitorozásában és optimalizálásában is segítenek. Működés közben a készülék valós idejű adatokat szolgáltat a napelemrendszer teljesítményéről, ezeket felhasználva pedig még inkább költséghatékonyan használható a rendszer a jövőben.

Az otthoni energiatárolás tehát lehetővé teszi a szünetmentes energiaellátást, mely így a háztartás saját napelemrendszeréből valósulhat meg. Ilyen energiahatékony megoldások segítségével a napelemrendszer még hamarabb, akár 1-3 év alatt megtérülő befektetéssé válik.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!