Az ajándékozás az egyik legszebb gesztus, mely megaranyozhatja mindennapjainkat. Különösen nagyobb értékű ajándékok esetében azonban néha érdemes megvizsgálni ezt a jog szempontjából is. Most megvizsgáljuk, hogy milyen esetekben érdemes szerződést írnunk, milyen célból és ez hogyan segíthet nekünk.
Ajándékozási szerződés – a legfontosabb tudnivalók
A Polgári Törvénykönyv szerint, akkor van szó ajándékozásról, amikor az ajándékozó az ajándék tulajdonjogát ellenszolgáltatás kikötése nélkül átruházza az ajándékozottra. Az ajándék lényegében bármi lehet, ajándékozhatunk ingatlant, ékszereket vagy akár gépjárművet is.
Természetesen különbséget kell tennünk ajándék és ajándék között is, hiszen nem lenne reális, ha minden ajándékba kapott doboz csokoládé kapcsán szerződést kellene írnunk. A jog szempontjából megkülönböztetünk szokásos és nem szokásos mértékű ajándékot. Szokásos mértékű ajándéknak az a juttatás minősül, amely mind a két fél vagyoni, jövedelmi viszonyaihoz mérten csekély értéket képvisel. Azonban nem lehetséges egy konkrét összeg megfogalmazása, hiszen a körülményektől nagyban függ, hogy hol mi számít szokásos mértéknek.
Mikor van szükség ajándékozási szerződésre?
1. Amikor célszerű
Nem kötelező jellegű, de ésszerű döntés, ha nagyobb értékű ingóságok esetén az írásban való rögzítés mellett döntünk. Erre azért lehet szükség, mert így egyik fél sem tudja majd a későbbiekben letagadni a megállapodást, valamint egy esetleges visszavonás esetén is javunkat szolgálhatja.
2. Amikor kötelező
Ingatlan ajándékozásakor azonban eltérő szabályrendszert kell szem előtt tartanunk. Ebben az esetben írásba foglalt szerződés nélkül nem is lesz érvényes ajándékozásunk, hiszen a tulajdonosváltozást csak akkor fogják az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezni, ha ügyvéd által ellenjegyzett magánokirattal, vagy közokirattal támasztjuk alá. Ingatlan ajándékozása során tehát nincs más lehetőségünk, mint ügyvédi vagy közjegyzői segítséggel érvényes ajándékozási szerződést kötni.
Az írásba foglalás előnyei
Két legfőbb eleme van az ajándékozási szerződésnek. Az egyik, hogy amennyiben a későbbiekben a vagyonunk elemeiről számot kell adnunk – esetleg válás vagy öröklés esetén – az írott formának köszönhetően tudjuk bizonyítani az adott értéktárgy jellegét és eredetét. Másik fontos szempont, hogy az ajándék esetleges visszakövetelése peres eljárás nélkül is lehetségessé válik.
Nagy előnye az ajándékozási szerződésnek, hogy adott esetben lehetővé teszi a megajándékozott számára, hogy követelje az ajándékot az ajándékozótól.
Ugyan az ajándékozás egy egyszerű aktusnak tűnik, előfordulhat néhány esetben, hogy jogi szakértők segítségére van szükségünk. A Szerzi platform online jogi tanácsadás szolgáltatása segít abban, hogy ehhez hozzájussunk – akár otthonunk kényelméből is.