Miért van szükség az AÖP-re? A gazdálkodóknak napjainkban egyre több kihívással kell megküzdeniük: gyorsuló ütemben változik a klíma, évről évre szélsőségesebb az időjárás. A fenntartható gazdálkodási modellre való átállás szükségessége vitathatatlan.
Az Agrár-Ökológiai Program 2023-ban indult
Az Agrár-Ökológiai Program támogatásainak a célja az, hogy a megváltozott környezeti feltételekhez lehessen igazítani a mezőgazdasági termelést. Ennek keretében ösztönözni kívánják a környezet- és klímatudatos gazdálkodási gyakorlatok bevezetését és alkalmazását.
Az AÖP-ben meghatározott gyakorlatok kivitelezéséhez hatékony segítséget nyújt a Primag a mezőgazdasági alapanyag-forgalmazás révén. A gyakorlatok nagy része már ismert a gazdálkodók számára a korábbi támogatási jogcímekből.
Az AÖP jellemzői
Az AÖP olyan támogatás, amit a termelők évente választhatnak, önkéntes alapon. Az adott évi támogatási kérelemben a gazdálkodónak külön kell nyilatkoznia arról, hogy részt kíván-e venni az AÖP-ben. Fontos tudni, hogy a pályázat kötelezi a teljes terület bevonását a szántó, a gyep és az ültetvény vonatkozásában is, művelési áganként eltérő vállalással.
Az AÖP feltételei közé tartozik, hogy a mezőgazdasági termelőnek legalább 2 pont értékű gyakorlatot kell vállalnia a mezőgazdasági üzem minden földhasználati kategóriájára vonatkozóan. Az adott földhasználati kategóriára nem kötelező gyakorlatot vállalni akkor, ha a tárgyévben a mezőgazdasági üzem
- Szántóterületeinek az együttes nagysága nem éri el az 5 hektárt
- Az egyéb gyepterületeinek együttes nagysága nem éri el az 5 hektárt
- Az ültetvény területeinek együttes nagysága nem éri el az 1 hektárt
- A Natura 2000 gyep területére tekintettel a mérethatártól függetlenül
Azoknak a gyakorlatoknak az esetében, amelyek nem vonatkoznak a terület teljes egészére, meg kell jelölni, hogy a választott gyakorlatot mely táblákon kívánja teljesíteni.
Ha sikeresen teljesül a vállalt gyakorlat, és azok értéke eléri a minimum 2 pontot földhasználati módonként, akkor a teljes gazdaság minden hektárja után jár a támogatás. Az AÖP támogatási forma 5 éven át biztosított. A támogatás iránti kérelmet az egységes kérelemmel együtt, minden év május 15-ig kell beadni.
Az AÖP célkitűzései
Az AÖP célkitűzései egyértelműek:
- Fontos a talajtakarás az erózió csökkentése és a szénmegkötő képesség növelése érdekében
- Lényeges a terménydiverzifikáció a terület mozaikosságának és a termelés változatosságának a növelése érdekében
- Ügyel a tájképi elemek megőrzésére, a biológiai sokféleség és a beporzó rovarok védelmére
- Igyekszik az ammónia-kibocsátást csökkenteni, ahogy a műtrágya- és növényvédőszer-használat csökkentése is kiemelt figyelmet kap
- Csökkenteni kívánja az ammónia-kibocsátást N-megkötő készítményekkel
- Fontos a vízkészletek fenntarthatósága, a talajegészség javítása és a kedvező talajállapot kialakítása
Elérkezett a fenntartható gazdálkodási modellre való átállás ideje.