3 érdekesség a laptopok világából

Ebben a cikkünkben elhoztunk neked 3 érdekességet a laptopok világából. Megnézzük, hogy mikor és ki alkotta meg az első ilyen készüléket, majd kitérünk a valaha eladott legdrágább darabra, végül elkalandozunk az első vírus megjelenéséhez is. Vágjunk is bele!

  • Az első laptop megalkotása

Amikor megjelentek az első számítógépek, akkor minél nagyobb volt egy ilyen szerkezet, annál jobbnak gondolták, és akkoriban még volt is ebben valami. Azonban hamarosan jelentkezett az igény az egyre kisebb verziókra, az igazi személyi számítógépekre, melyek már nem foglalnak el egy fél szobát.

Ezen is hamar továbblendültünk, és megjelent az igény a hordozható verziókra. Bár ma már egy-egy kiváló felújított, használt laptop sokáig megállja a helyét, az első hordozható számítógépeket ma már nem igazán tudnánk hatékonyan használni.

1968-ban Alan Kay fejében kiötlött egy szerkezetet, amivel a diákok tanulását célozta volna. Az akkori elképzelése inkább hasonlított egy mai tablethez, szóval mondhatni meghaladta a korát, de sajnos nem lett belőle kézzelfogható, működő eszköz.

Az első igazi, mai laptophoz hasonló modellre 1981-ig kellett várni. Ekkor Adam Osborne készített egy 11 kilogrammos Osborne 1 néven futó gépet, melyben 2 floppy-meghajtó is volt, és 5 hüvelykes kijelzővel rendelkezett.

Az első felhajtható fedeles modellek 1983-ban jelentek meg Grid Compass néven. Ez tekinthető a mai laptopok ősének. Azonban igen drágára sikerült, így elsősorban a NASA és az amerikai hadsereg használta őket.

A Windows 95 és az Intel Pentium processzorok megjelenése kellett ahhoz, hogy a ma ismert laptopok gyártása elkezdődhessen az 1990-es évek végén. Azóta töretlenül fejlődnek ezek az eszközök.

  • A valaha volt legdrágább laptop

Bár ma is igen széles skálán mozognak az új és használt laptopok, azért vannak olyan készülékek, melyek messze túlszárnyalják ezeket.

Mit szólnál egy körülbelül 1,2 milliárd forintos darabhoz? A világ legdrágább laptopja címet MJ Swarovski és Diamond Studded Notebook nyerte el 2010-ben a maga 3,5 millió dolláros értékével. A paraméterei nem ismertek, de az igen, hogy végig gyémántok díszítik és aranyból készült egeret is kínáltak hozzá.

Már-már olcsónak tűnik a 2019-ben 1,345 millió dollárért (közel 465 millió forintért) megvásárolt Samsung laptop. Ezt egy kínai internetes művész, Guo O Dong alkotta meg, és a “The Persistence of Chaos” nevet kapta, és az akkori legkártékonyabb 6 vírus volt rá telepítve. Célja is volt mindennek, méghozzá az, hogy felhívják az emberek figyelmét az internetes veszélyekre.

  • A valaha volt első vírus

Ha már vírusok, akkor nézzünk vissza egészen 1971-ig, amikor Bob Thomas kísérletképpen létrehozta az első számítógépes vírust, a Creepert. Az USA katonai számítógépeit fertőzte meg vele, melyek képernyőjére kiírta, hogy “Én vagy a Creeper, kapj el, ha tudsz!”. A kollégája megalkotta a Reapert, mely tekinthető az első vírusirtónak.

Ma már sajnos nem kontrollált körülmények között, hanem szabadon terjednek ezek a kártékony programok, számítógépeken és laptopokon egyaránt.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!