A kérdés nem is olyan bonyolult, hiszen a hullámlemez és a cseréplemez ára, tulajdonsága és ezért a felhasználási területe is eléggé eltérő.
Terasz, műhely vagy garázstető esetén, továbbá ipari, mezőgazdasági épületeknél a hullámlemez jobb választás lehet.
Amikor a cserepeslemezt érdemes választani
A választás nem csak a két lemez közötti ár alapján dől el, hanem legalább annyira esztétikai kérdés is egyben. Egy családiház vagy társasház, olyan épület esetében, ahol a ház megjelenése sokat számít, ott sokkal inkább a cserepeslemez a megfelelő választás. Lehet, hogy drágább, de szebb és harmonikusabb lesz az épület, továbbá a hőszigetelési és időtállósági szempontok is ebbe az irányba billentik a mérleget.
Többszörös korrózióvédelemmel van ellátva, az acéllemez vastagságától függően általában nehezebb, mint a hullámlemez, de sokkal olcsóbb és akár tízszer könnyebb, mint a hagyományos cserép, miközben esztétikai megjelenésében tudja ugyan azt.
Nem csak új épületeknél, de meglévő lakóházak tetőszerkezetének cseréjénél is gyakori választás a cseréplemez, különösen kedvelik a nagy színválaszték miatt.
Adott esetben az eredeti, még meglévő tetőszerkezetre is ráépíthető. Meg kell említeni, hogy környezetbarát választás, mivel kívánt méretben rendelhető meg a gyártótól, így a tető felépítésekor sokkal kevesebb hulladék keletkezik, továbbá fontos az is, hogy anyagának köszönhetően lebontása után újrahasznosítható.
Amikor a hullámlemez tető a jó választás
A hullámlemez, másnéven szinuszlemez vagy szinuszos trapézlemez a hagyományos trapézlemez egyik fajtája, de annál sokkal „lágyabb” megjelenésű. A hullámlemez általában 0,4 – 0,75 milliméter vastagságú horganyzott, tehát cinkkel felületkezelt acéllemezből készül, amelyet műanyag bevonattal is ellátnak a jobb időjárás elleni védelem érdekében. Méretválasztásnál figyelembe kell venni az úgynevezett „S” vagy „SIN” számot, ahol a betű a szinuszt, azaz a hullámot jelenti, az utána következő szám pedig a hullámprofil magasságát milliméterben kifejezve.
A hullámlemez esetében komoly előny, hogy különféle anyagból is gyártják, így a felhasználási célnak megfelelően olcsóbb megoldásokat is választhatunk. A műanyag vagy a bitumenes hullámlemez olcsóbb, mint az acéllemezből készült, tehát az egyszerűbb építményekre ezeket az olcsóbb tetőmegoldásokat gyakran választják (állattartó telepek, mezőgazdasági, ipari létesítmények). A műanyag hullámlemez legnagyobb előnye az olcsósága mellett az, hogy súlyra is a legkönnyebb, tehát ha ezek fontos választási szempontok, akkor máris meg van a megoldás.
A bitumenes hullámlemez szintén gazdaságos és tartós tető lehet, további előnye a nagyon könnyű alakíthatósága. A modern bitumenes hullámlemezt már formaldehid-mentesen állítják elő, így teljesen környezetbarátnak tekinthető.
A hullámlemez gyakori felhasználási területe a régi és egyben egészségtelen palatetők lecserélése. Ma már köztudott, hogy a hagyományos hullámpala az egészségre ártalmas azbesztet tartalmaz, amelynek a pora nemcsak a palatető bontásakor, de az élettartama alatt folyamatosan a levegőbe kerül, így károsítva a környezetében élők tüdejét.
A hullámlemez tető előnyei közt tehát első helyen az ára szerepel, valóban költséghatékony megoldás lehet sok esetben. A hullámlemezt is forgalmazzák acéllemezből, felületkezeléssel ellátva, így lakóépületeknél is jól felhasználható megfelelő hő- és zajszigeteléssel kiegészítve. Egy sor kedvező tulajdonsága felsorolható a hullámlemeznek is, amelyeket a cseréplemeznél már sorra vettünk: időtálló és időjárásálló, nehezen szennyeződik, önhordó szerkezetének köszönhetően bármilyen felületre gyorsan és egyszerűen felszerelhető, kicsi a súlya és környezetbarát.
A hullámlemez alkalmas vízszintes, függőleges vagy keresztirányú burkolásra is. Változatos profilmagasságának, a rendelhető színeknek, a könnyű alakíthatóságnak és felszerelhetőségnek köszönhetően nagyon sokféle módon használható. Költség- és időhatékony megoldás, mivel a felrakása nem igényel komolyabb szaktudást, bár nagyobb gyakorlat vagy némi szakember segítség azért hasznos lehet.
Ne feledjük, hogy a hullámpala bizonyos változatai alkalmasak homlokzatburkolásra, belső falburkolat készítésére, kerítésépítésre, de akár garázsajtónak, melléképület falának is jó választás lehet.