A környezetvédelmi törekvésekhez hasonlóan a kibervédelem is olyan, ami nem egyetlen országot érintő kihívás, hanem globális feladat. Ennek megfelelően szükséges egy olyan szigorúbb szabályozás is, ami megteremtheti a biztonságos informatikai hálózatok működését.
Ennek alapvető eleme az ITSecure kockázatelemzés szolgáltatása is, amivel feltérképezhetőek a szervezet védelmi rendszerének gyenge pontjai. Emellett minden lehetséges biztonsági rést képes feltárni, ami kockázatot jelenthet a kibertérben.
Milyen irányban fejlődik a kiberbiztonság?
A jövőre nézve minden lépés nyomot hagy, ami az online térben való léthez hozzátartozik. A hatékony kibervédelem kiépítésére való törekvés olyan mértéket ölt, ami nemcsak az egyes országok védelmét szolgálhatja, hanem globális hálózatot jelent.
A kibertér már nem csak azt jelenti, hogy távolról is elérünk minden adatot, mert az AI, az IoT és a blockchain technológia mellett a kvantum-számítástechnika is folyamatosan fejlődik. Ennek megfelelően a kibertér láthatatlan határai is elmosódnak a végtelen felé.
Válságok hatása a jövőben a kiberbiztonság tekintetében
Az államok közötti konfliktusok és a globális válságok minden esetben hatással vannak a kibertérre, ami indokolja a még biztonságosabb online környezet megteremtését. Ehhez szükség van arra is, hogy rugalmas, de ugyanakkor komoly szabályok között mozgó kibervédelmi stratégiák szülessenek meg.
Új jogszabályi trendek az EU-n belül és kívül
Mint minden nagyobb változás, így a NIS2 irányelv bevezetése is komoly jogi hátteret jelent, ami egy folyamatosan változó környezet. Annak érdekében, hogy minden a megfelelő mederben maradhasson, kritikus lépés a jogszabályok változásainak monitorozása. A hatékony kibervédelmi folyamatok megóvása miatt ezeket minden esetben implementálni kell.
Szervezeti szerepek és felelősségi körök
Teljes magabiztossággal kijelenthető, hogy egy kibervédelmi közösség tagjai vagyunk, ami azt jelenti, hogy aktívan részt kell vennünk a munkában. A hatékonyság esszenciája a rendszeren belül működő egységek közös erejében rejlik.
A szabályoknak megfelelő lépések nemcsak a szervezeteken belül kapnak feladatköröket, hanem azokon kívül is. Így a globális kibervédelem eredményesen megerősíthető és fejleszthető.
Védekezési stratégiák fejlődése
Minden rendszer csak annyira erős, mint annak leggyengébb pontja. Ennek értelmében olyan stratégiák kidolgozása a cél, ami minden szervezet működésébe beilleszthető, hogy a legkevésbé hatékony láncszem is megerősödhessen.
A folyamatos kapcsolattartás és a kommunikáció szintén ide sorolható, ami a váratlan helyzetek kezelésében jelent hatalmas segítséget.
Incidensmenedzsmentet érintő változások
A válságkezelési terv folyamatos frissítése teszi lehetővé azt, hogy az incidenskezelés gördülékeny és akadálymentes lehessen. A részletes tájékoztatás egy olyan védelmi hálózat kiépítésében nyújt támogatást, ami globálissá teheti a kibertér biztonságos használatát.