Miben tud segíteni a laprugó?

A laprugó alapvető fontosságú néhány jármű esetében. Általában kisteherautóknál fogunk vele találkozni, de sok más típusban, kialakításban is megtalálható. Fontos szerepet tölt be a mindennapokban, pláne, amikor tele csomagtérrel történik a fuvarozás, és meg kell tartani a jármű stabilitását.

A laprugó elsődleges funkciói

Ahogy sok más alkatrész, úgy a laprugó is képes elhasználódni. Minden egyes utazás során terhelésnek van kitéve, egyedül annak mértéke változik. A LAPRUGÓ OUTLET laprugó kínálatában viszont egyszerűen, akár márka vagy típus szerint is megtalálhatjuk az ideális alkatrészt. 

Ez az eszköz számít az egyik legrégebb és legmegbízhatóbb rugózási megoldásnak. Több funkciót is ellát, ezek közül az első a teherelosztás. A jármű teljes súlyát elosztja a tengelyeken, ezzel megakadályozza a túlterhelést vagy éppen a deformációkat. Ez vezetés közben is fontos szempont, hogy ne legyen nehézkes a teherautó irányítása.

Elnyeli a menet közben fellépő rázkódásokat, úthibák és terhelésváltozások esetén pedig csökkenti az ütés, kilengés mértékét. Megakadályozza a jármű túlzott oldalirányú kimozgását, amivel stabilabb vezetési élményt kapunk. Ez megpakolt csomagtér, nehéz áru szállításánál különösen fontos tud lenni. Az alvázra és a felfüggesztésre érkező erőhatásokat nagymértékben csökkenti, amivel a jármű károsodását előzi meg.

Mint látható, a laprugó több funkciót is betölt egyszerre, stabilizálja az autót menet közben, és még a különböző negatív hatásokat is minimalizálja. Ahhoz, hogy hatékonyan működjön, speciális anyagból kell készülnie. 

A laprugók gyártásához általában rugóacélt használnak, ami magas szilárdságot és rugalmasságot biztosít. Az alapanyagot hőkezelésnek is alávetik, hogy a törékenységet csökkenteni tudják. Korrózióállónak kell lennie, hogy a rozsda ne csökkentse az alkatrész élettartamát. Ehhez galvanizálást vagy speciális festést alkalmaznak a gyártók. Környezetvédelmi okok miatt fontos, hogy strapabíró, ellenálló alkatrészeket készüljenek.

A laprugó működése

A laprugók több rétegből állnak, amelyeket középen vagy éppen a végeken csavarokkal, bilincsekkel tartanak össze. Amikor a jármű menet közben terhelést kap, legyen az egy gödör vagy emelkedő, a laprugók elhajlanak, majd visszatérnek eredeti alakjukba. Ez a rugalmasság enyhíti az ütések erejét, hogy ne a többi alkatrész legyen kitéve terhelésnek.

Többféle kialakítás létezik

A legegyszerűbb és egyben legrégebbi típus az egyrétegű laprugó, ami könnyebb, mint a többi, de alacsonyabb teherbírással rendelkezik. Kisebb járművekben szokás alkalmazni. A többrétegű változat már nagyobb terheléssel is meg tud birkózni, teherautókban és haszongépjárművekben általában ilyennel fogunk találkozni. A modern kialakítást pedig a parabolikus laprugók képviselik, ahol a lemezek vastagsága fokozatosan változik.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!