Valóban segítenek ezek a színes tapaszok a testen?

Színes, hullámos csíkok a térden, vállon vagy háton – manapság egyre több sportolón és hétköznapi emberen is láthatjuk ezeket a különös kinézetű tapaszokat. De vajon tényleg segítenek a fájdalom csökkentésében és a mozgás javításában, vagy csak egy jó marketing stratégia egy hatalmas placebo körül, és inkább divatos kiegészítőkről beszélünk, mint hatékony fizikoterápiás eszközökről?

Forrás: freepik

Valóban hatásos a kineziológiai tapasz?

A válasz egy egyszerű igennél vagy nemnél sokkal összetettebb. Egyre több tudományos bizonyíték támasztja alá a kineziológiai tapaszok eredményességét, ám a hatékonyságát számos tényező befolyásolja. A megfelelően alkalmazott kineziológiai tapaszok, más fizikoterápiás módszerekkel kiegészítve valóban látványos eredményeket hozhatnak. Ahhoz, hogy a tapasz jól működjön, elengedhetetlen, hogy szakavatott ember helyezze őket fel, aki felméri a test állapotát és kellő ismerettel, valamint gyakorlattal rendelkezik a fizikoterápia területén. A kineziológiai tapaszolás előtt érdemes utánaolvasni ennek a kezelési módszernek itt: https://budaors.mozgasklinika.hu/fizikoterapia.

Hogyan működnek a kineziológiai tapaszok?

A kineziológiai tapaszokat (vagy más néven kinesio tape-et) a japán Kenzo Kase orvos és kiropraktőr fejlesztette ki az 1970-es években. Az volt a célja, hogy egy olyan eszközt hozzon létre, amely támogatja az izomzatot, anélkül hogy korlátozná a mozgást – és amely segít a szervezet öngyógyító folyamatait aktiválni.

A tapasz rugalmas, légáteresztő és vízálló anyagból készül, amely hasonlóan nyúlik, mint az emberi bőr. Felhelyezés után finoman megemeli a bőrt, ezáltal javítja a vér- és nyirokkeringést az adott területen, csökkenti a duzzanatot és a gyulladást, valamint csillapítja a fájdalmat. Hatását nem a hatóanyag-tartalmán keresztül fejti ki, hiszen maga a tapasz “csak” anyag, a kulcs az alkalmazás módjában rejlik.

Miért fontos, hogy szakember helyezze fel?

Bár első ránézésre egyszerűnek tűnhet egy tapasz felragasztása, valójában a helyes alkalmazás szaktudást igényel. A tapasz hatékonysága azon múlik, hogy milyen izomra, milyen irányban, milyen feszítéssel és milyen technikával kerül fel. Egy rosszul felhelyezett tapasz nemcsak hatástalan lehet, de akár ronthat is a problémán. A szakemberek nemcsak az anatómiai tudásukat használják a felhelyezés során, hanem figyelembe veszik az adott panasz pontos jellegét, a mozgásmintákat, és azt is, milyen más kezelésekkel érdemes kombinálni a tapasz használatát.

Kiknek ajánlott a kineziológiai tapasz használata?

A kineziológiai tapaszokat nemcsak sportolók használhatják, hanem bárki, aki izomhúzódással, ízületi fájdalommal vagy mozgáskorlátozottsággal küzd. Segíthet a rehabilitációban és a krónikus panaszok enyhítésében is. Előnye, hogy viselés közben is lehet mozogni, sportolni, zuhanyozni, miközben javítja a testtartást és tehermentesíti az izmokat, ízületeket.

A kineziológiai tapasz tehát nem csodaszer, de ha megfelelő kezekben van, valóban komoly segítséget jelenthet a mozgásszervi panaszok enyhítésében. Az első lépés minden esetben a pontos diagnózis, amit követhet a személyre szabott terápia a tapaszok segítségével.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!