Különleges békafajt fedeztek föl a kutatók a délkelet-ázsiai ország trúpusi esőerdeiben: egy olyan kétéltűt, amely ebihalainak fogszerű képződményei vannak.
Fotó: Jodi Rowley/National Geographic
Az 5 cm hosszú, 2008-ban azonosított békafajnak – a repülő Rhacophorus vampyrusnak – a Vietnam déli részén található, árnyékos erdők adnak otthont. Ez a békafaj hártyás lábai segítségével, vitorlázó repüléssel suhan fáról-fára. A kifejlett egyedek petéiket a fatörzsekben összegyűlt vizekben helyezik el, itt ugyanis az ivadékok védve vannak a folyókban és tavakban élő ragadozóktól.
„Egyáltalán nincs szükségük arra, hogy a lemenjenek talajra” – mondta a kutatás vezetője Jodi Rowley, a Sydney-i Ausztrál Múzeum kétéltű szakértő biológusa.
Az állat azonban nem e miatt érdemelte ki a vérszívó nevet. Inkább az ebihalakon található furcsa, hajlott „agyarszerű” fogaktól, amit a tudósok csak 2010-ben fedeztek fel.
„Amikor mikroszkópon keresztül először megláttam ezeket a fogakat, nagyon elcsodálkoztam” – emlékezett vissza Rowley.
A békafog továbbra is rejtély
Az ebihalaknak általában csőrhöz hasonló szájszervük van. Ehelyett a vámpírbéka ivadékainak egy pár, fekete, kampó lóg ki a szájszervükből – először láttak ilyen fogakat békáknál.
A szakemberek még nem tudják, mi célt szolgál ez a fogféle. Bár a fatörzsekben összegyűlt vizekben ebihalakat nevelő békák gyakran etetik csemetéiket meg nem termékenyített petékkel. A fogak, véli a herpetológus, talán segítenek ezek elfogyasztásában.