Történelmünk kezdete óta megvolt az igény arra, hogy legyen egy köztes eszköz, aminek a segítségével megkönnyítjük különböző áruk cseréjét. Kezdetekben ez a köztes eszköz még számtalan formában jelent meg, azonban idővel a pénz vált általánosan elfogadottá. Az utóbbi tíz évben pedig a kriptovaluták, köztük a bitcoin is, megjelentek, mint a pénz modern verziói.
A modern pénz: bitcoin
Csak úgy, mint más kriptovalutákkal, a bitcoin is alkalmas csereeszköznek, habár az elfogadottsága még viszonylag alacsony. A bitcoin felhasználásának pedig másik lehetősége az, hogy befektetésként tekintsünk rá, akár hosszú vagy rövidtávú formában. A kereskedése lehetséges mind manuálisan a megfelelő tőzsdéken, mind pedig botok segítségével. A Tradensea kereskedő botjai segítségével akár a bitcoin árfolyamváltozásaiból is lehetséges automatikus jövedelemre szert tenni.
A bitcoin megfelel jó pár kritériumnak, ami ahhoz szükséges, hogy valamit pénznek nyilvánítsunk. Digitális valutaként meglehetősen könnyű elküldeni A-ból B pontba, átlagos tranzakciós ideje 10 perc. Értékszabványnak is megfelelő, hiszen 8 tizedesvesszőig bontható le, ezáltal akármilyen más eszköz értéke könnyedén megadható BTC-ben is. Értékállóságát ugyan sokan megkérdőjelezik a nagy volatilitása miatt, de hosszú távon alkalmas arra, hogy stabil fizetőeszköz lehessen.
Hogyan született a Bitcoin?
- nyarán, egész pontosan augusztus 18-án regisztrálták a bitcoin.org domain nevet, majd ezen év október végén kiküldtek egy kriptográfia levelezőlistára egy Bitcoin-ról szóló e-mailt. Az e-mail leírta, hogy miként lehetne létrehozni egy olyan elektronikus pénzügyi tranzakciókra képes rendszert, amely nem központosított, illetve nincs szükség hozzá a felek közötti bizalomra se. A levelet az azóta legendássá vált Satoshi Nakamoto névvel írták alá. Őt tekintik a Bitcoin atyjának, és a mai napig nem tudja senki, hogy pontosan ki vagy kik ők.
- januárjában lett az első működő verziója elindítva a rendszernek és Satoshi Nakamoto kibányászta az első blokkot, amely ekkor 50 BTC-t tartalmazott. Később egyre többen csatlakoztak a Bitcoin rendszerhez, és kezdték el bányászni és használni a kriptovalutát. A hírekben legtöbben a Silk Road nevű online feketepiac kapcsán találkozhattak először a bitcoin névvel, itt ugyanis kizárólag ezzel a kriptovalutával lehetett fizetni az illegális dolgokért.
A bitcoin, mint fizetőeszköz
A BTC-t nemcsak befektetésként lehet használni, hanem folyamatos, akár napi kereskedésre is. Ennek megfelelően számos kriptováltón jelent meg. Egyre több helyen elfogadják a BTC-t, mint fizetőeszközt, mind online lehet adni-venni, mind pedig személyesen, bitcoin ATM-ek segítségével.
Sőt, olyan bankkártyák is léteznek, ahol függetlenül attól, hogy milyen FIAT valutában fizetünk, a fedezet a kártyánk mögött BTC-ben van.