A törpe erszényesmókus, más néven kis siklóerszényes avagy cukormókus egy igazán különleges és aranyos állat, nem csoda, hogy egyre többen tartják házi kedvencként. Ellátása azonban sok odafigyelést igényel, éppen ezért tartására fel kell készülni és meg kell teremteni a számára nélkülözhetetlen körülményeket. A magányt rosszul viseli, ezért rendszeres törődésre és odafigyelésre van szüksége. Különlegességük, hogy ezek az aprócska erszényes állatok repülőhártyájuknak köszönhetően rendkívül ügyesen siklanak a levegőben.
A cukormókus az erszényesek (Marsupialia) alosztályágához, ezen belül a diprotodontia rendjéhez és az erszényesmókus-félé családjához tartozó faj, mely Tasmániában, Észak- és Kelet-Ausztráliában, valamint Pápua Új-Guineában honos. Az állat fej-törzs-hossza általában 16-21 centiméter, farokhossza 16,5-21 centiméter. A hím testtömege 130 gramm, a nőstényé 90 gramm. Háta legtöbbször szürkés, orrától a hátsó lábáig sötét csík húzódik. A hosszú, bozontos farokkal fogni nem igazán tud, de siklás közben evezőként használja irányváltoztatáshoz. A repülőhártya, vékony, szőrrel borított bőrréteg, amely a csuklótól a hátsó láb ujjízületéig húzódik, és lehetővé teszi a siklást. A repülőhártya helyzete az áramlási viszonyokhoz való alkalmazkodáskor és kormányzáskor változtatható. A nagy, kidülledő szemeivel jól lát éjszaka. A cukormókusok keze és a lába figyelemre méltóan ügyes, és szinte hasonló szinten használják őket, mint a majmok.
A törpe-erszényesmókus éjszaka aktív és társas, legfeljebb 12 állatból álló csoportokban él. Fák nedvével, nektárral, virágporral, rovarokkal és lárvákkal táplálkozik. A nevét is emiatt, vagyis az édes dolgok iránti rajongása miatt kapta. Az ivarérettséget 8-15 hónapos korban éri el. A vemhesség végén 1-3, többnyire 2 utód jön a világra, melyek születésükkor általában 190 milligrammot nyomnak. Körülbelül 70 napot töltenek az erszényben, ezután még 30 napot a családi fészekben. A kicsik fél évesen lesznek önállóak, addig pedig farkukat szorosan az anyjuk lábai vagy teste köré fonják, így kapaszkodnak miközben anyjuk ugrándozik.