A fogászati lenyomatanyagokról és ideiglenes anyagokról

A fogászati lenyomatanyagok és az ideiglenes anyagok nélkülözhetetlenek a fogorvosi lenyomatok készítése során. Előbbiek a fogtechnikusok számára biztosítják a pontos mintavételi lehetőséget, utóbbiak pedig a fogorvosi beavatkozások során válhatnak szükségessé. 

A lenyomatanyagok

A lenyomatvétel célja, hogy lemásoljuk a szájüreget, hogy ezzel információt gyűjtsünk róla. Tanulmányozhatóvá válik a szájüreg, tervezhető lesz egy-egy beavatkozás, ami támpontot ad a fogtechnikus részére, ha pótlást készít a páciens számára. A mintavétel leggyakrabban lenyomatanyag segítségével történik, melyhez lenyomatanyagokat találhat a fogaszatiaruhaz.hu weboldalán.

Az eljárás lényege, hogy a szájüreg részeit egy folyékony-képlékeny anyaggal bevonják, melyet a megszilárdulása után eltávolítanak, így megkapják a szájüreg negatív mását. Ha ezt a lenyomatot mintaanyaggal töltik ki, akkor áll rendelkezésre a pozitív minta, melyet a fogtechnikus fel tud használni a különböző beavatkozásokhoz segítségként.

A lenyomatanyagok csoportosítása

Általában rugalmasság szerint csoportosítjuk őket. Eszerint beszélhetünk: 

  • Merev anyagokról: például gipsz, viasz. Jellemzőjük, hogy rugalmas alakváltozásra nem képesek, erősebb behatásra eltörnek. Ez alapvetően meghatározza a felhasználhatóságukat is.
  • Elasztikus anyagok: például szilikon és poliéter lenyomatanyagok. Képesek rugalmasan deformálódni, mely után visszanyerik majdnem az eredeti alakjukat. Minimális eltérés, úgynevezett “maradó deformitás” lesz ezután az anyagban. Ennek mértéke függ a minta eltávolításának sebességétől. A szilikont számos előnyös tulajdonsága mellett a környezetre gyakorolt kevésbé káros hatása teszi még kedveltebbé. 

Csoportosíthatjuk még őket aszerint is, hogy hő hatására hogyan viselkednek. Ebben az esetben beszélhetünk termoplasztikus anyagokról, melyek hő hatására meglágyulnak, majd a kihűlés közben megszilárdulnak; és oroplasztikus anyagokról, amelyek a száj hőmérsékletén puhábbá válnak.

Szempont lehet még a nedvességre történő változás szerinti, vagy a viszkozitást középpontba helyező csoportosítás is, mivel ezek mind olyan tulajdonságok, amelyek a fogorvosok és fogtechnikusok számára fontosak.

Mikor lehet szükség az ideiglenes anyagokra a fogászatban?

Előfordulhat, hogy olyan kezeléseket kell elvégezni, melyekhez hosszabb idő szükséges, például korona készítése esetén. Ilyenkor fontos, hogy az előkészített és lecsiszolt fogakat védjük a környezeti hatásoktól. Erre nyújt megoldást egy ideiglenes korona, mely a páciens számára is biztosítja a jó megjelenést, és megelőzi a kezelt fogak érzékenységét.

Anyaguknak ennek megfelelően kellően erősnek kell lennie ahhoz, hogy a következő beavatkozásig el tudják látni funkciójukat. 

A fogászati kezeléseknek tehát ezek az anyagok nélkülözhetetlen kiegészítői, melyek a fogászati szakemberek munkáját is segítik, és a beteg két kezelés közötti jó közérzetének fenntartásához is hozzájárulnak. 


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!