A foghiány miatt bekövetkező változások, következmények

Már csupán egy fog elvesztése is jelentős következményekkel jár, melyek között vannak gyorsan bekövetkező és hosszabb távon végbemenő változások egyaránt. A foghiányból fakadó elváltozások egy része viszonylag rövid időn belül megkezdődik, melyek befolyásolják a fogbeültetés sikeres kimenetelét.

A foghiány rövid időn belül tapasztalt hatásai 

Az egyik leglátványosabb elváltozás a fogak közti “ínycsipke”, az ínypapilla sorvadása és a csontsövény leépülése. Amennyiben az alátámasztás súlyosan elsorvad, az gátat szabhat a sikeres fogpótlásnak. Az ínypapilla megőrzése, az íny csipkézettsége egyedül akkor tartható meg, ha a fog elvesztésekor azonnali implantáció történik azonnali ideiglenes koronával. Ilyenkor az eredetihez hasonló kinézetű fog készíthető, később azonban már csak komplexebb, többlépcsős eljárással oldható meg csontpótlásos-implantációs beavatkozásokkal, bizonyos esetekben már ez sem megoldás.

Fontos a mielőbbi kezelés és olyan klinika választása, ahol élen járnak az implantációs megoldásokban, mint például a Halász Klinika a fogbeültetés specialistája. A szakemberek felkészülten, az aktuális állapotnak megfelelő eljárást javasolnak, a foghiány súlyos következményeinek elkerülése érdekében.

A foghiány mihamarabb történő kezelése nem csupán az ínypapilla megmentéséhez és a sikeres végeredményhez szükséges, hanem a további súlyos, lassabban kialakuló következmények meggátolása érdekében is.

Lassabban megjelenő változások

Az elvesztett fog helyén lévő területet nehezebb tisztítani, a résbe könnyen bekerülhetnek ételmaradékok, melyek teret engedhetnek a gyulladásnak, fogágybetegségnek. 

A nem megfelelő szájhigiénia miatt tapasztalható szájszag a foghiány mellett romboló hatású az önbizalomra névre. 

A hiányból fakadóan idővel fellazul az egymás melletti fogak megtámasztását biztosító ún. kontaktpont rendszer, ami még tovább súlyosbítja az amúgy is problémás állapotot. A fogak elmozdulnak, köztük rések keletkeznek, étel, lepedég beszorul, mely szuvasodást, fogágybetegséget okoz. 

Egy sor kellemetlen, fájdalmas szövődménnyel kell számolni, amelyek elkerülhetők az idejében végzett beavatkozásokkal.

A rágásban is jelentős változások következnek be. Az őrlőfogak kiesésével például nem csupán az ételek megfelelő aprítása válik lehetetlenné, hanem az állcsontok közötti ideális távolság sem tartható. Ezáltal később állkapocs-deformációk is gondot okozhatnak. Éjjeli fogcsikorgatás során pedig károsodhat a fogzománc, és jelentős teher nehezedik a meglévő fogakra.

Súlyos, visszafordíthatatlan szövődmények 

A hosszabb távon kialakuló állkapocs-deformitások és az éjszakai fogcsikorgatás miatt az életminőség is jelentősen romlik. Egyre gyakoribbá válhatnak a migrénes fejfájások és a nyaki fájdalmak is, melyek még tovább nehezítik a mindennapi munkavégzést. 

Cselekedjünk időben, amíg helyreállítható az állapot! Válasszuk a fájdalmas következmények helyett a magabiztos mosolyt!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!