A helyes fülápolással és fültiszítással elkerülhetők a gyulladások és fertőzések

A fülkagyló és a hallójárat tisztítása ugyanúgy hozzátartozik a napi személyes higiénénkhez, mint bármely más testrészünké. Azonban a hallójárat nagyon érzékeny, így akár még a hallásunknak is árthatunk a nem megfelelő tisztítással. 

A Patikatt.hu fülápolási termékei segítenek egészségesen és tisztán tartani ezt a rendkívül szenzitív területet. De mégis mitől szennyeződhet a hallójárat? Hogyan tisztítsuk úgy a fülünket, hogy ne okozzunk bajt? Ezekre a kérdésekre keressük a választ cikkünkben. 

Mi okozhat szennyeződést a fülben?

A szennyeződést okozhatja például a fülzsír, amit a hallójáratban levő faggyúmirigyek termelnek. Ennek mennyisége egyénenként változó lehet. Ez tulajdonképpen nem kosz, nem piszok, hanem a nem megfelelő fültisztítás következménye lehet. 

Szennyeződhet a hallójárat a klóros uszodai víztől vagy a piszkos víztől is, de akár a poros levegőtől is az utcán. A fülzsír levált hámsejteket és szőrszálakat is tartalmazhat. 

A hallójáratunk öntisztuló, ami azt jelenti, hogy a fülzsír folyamatosan halad a termelődés helyétől a külvilág felé. Ezt elősegíti az állkapocs mozgása a rágás és a beszéd által. Emiatt vigyázni kell, hogy ne toljuk vissza a távozó fülzsírt a fültisztító pálcikával. 

Hogyan tisztítsuk biztonságosan a fülünket?

A víz nem oldja a zsírt, ezért soha ne fújjunk vizet a hallójáratba! Vannak speciális, patikában kapható szerek, amelyek alkalmasak a fülzsír oldására, és elősegítik annak természetes kiürülését. Ha víz pang a hallójáratban, az fülgyulladást is okozhat, ami eléggé kellemetlen lehet. 

Mosakodás során a fül mögötti területet tisztítsuk meg és a fülkagylót csak a hallóbejáratig. Nagyon lényeges, hogy szárítsuk meg törölközővel és annak sarkával töröljuk ki a fület. Hajmosáskor is fontos, hogy szárítsuk meg tökéletesen, miután kitöröltük a törölköző csücskével. 

Ha fültisztító pálcikát használunk, vigyázzunk, hogy ne nyomjuk be a fülzsírt a hallójáratba. Amennyiben felhalmozódik bent a fülzsír, fül-orr-gégész szakorvos fogja tudni biztonságosan eltávolítani. A fültisztító pálcikát soha ne toljuk be a hallójáratba, az csak a fülkagyló kíméletes tisztítására való. 

Tippek a fültisztításhoz

Ne mossuk szappannal a fület, mert könnyen kiszáradhat, kis mennyiségű tusfürdőt alkalmazhatunk, amennyiben az érzékeny bőrre is ajánlott. Úszás után, vagy ha víz kerül a fülünkbe, mihamarabb töröljük ki a törölköző csücskével. 

Gyermekeknél fokozottan ügyeljünk a megfelelő fültisztításra. Nekik nagyon szűk a hallójáratuk, semmiképpen se toljuk be a pálcikát, mert súlyos következményekkel járhat. Ha fültisztító pálcikát használunk, ügyeljünk arra, hogy jó minőségű legyen, ne csússzon le a végéről a vatta. Jó, ha tudjuk, hogy ezeken a pálcikákon a vatta nem steril, így nem alkalmas a hallójárat tisztítására. 

Ha hetente 2-3 alkalommal cseppentünk a fülünkbe speciális szert, ami segít kiüríteni a fülzsírt, az bőven elég lesz a tisztán tartásához. 


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!