A kihalása felé rohan a gepárd, a világ leggyorsabb állata egy tanulmány szerint, amely a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) amerikai tudományos folyóirat legújabb számában jelent meg. Jelenleg kevesebb mint 7100 gepárd él szabadon a világban, 99 százalékuk Afrikában, területük mindössze 9 százaléka a korábbinak.
Fotó: Wikipedia/Mukul2u
Korábbi becslések szerint – amelyek nem szerepelnek a Londoni Zoológiai Társaság (ZSL) és az amerikai Vadvédelmi Társaság (WCS) által végzett tanulmányban – a gepárdpopuláció létszáma a 20. század elején mintegy 100 ezer egyed volt.
„A gepárd egyenesen a kipusztulása felé rohan, és sürgős intézkedések híján gyorsan kihalhat” – írta a ZSL közleményében.
Fotó: Wikipedia/C
Fotó: Wikipedia/Stolz, Gary M., U.S. Fish and Wildlife Service
Az ázsiai gepárdból mindössze 43 egyedet számláltak össze Iránban. Zimbabwében a gepárdpopuláció 16 év alatt 1200-ról 170-re csökkent. „Arra a következtetésre jutottunk, hogy a fajt sokkal inkább fenyegeti a kihalás, mint korábban hittük” – mondta a kutatást vezető Sarah Durant, aki szerint a gepárdszámlálás a nagymacskák „diszkrét természete” miatt nehéz feladat.
Fotó: Wikipedia/Joachim Huber
A gepárd az óránkénti 120 kilométeres csúcssebessége ellenére – kétszer annyira gyorsak, mint Usain Bolt – a leggyengébb ragadozónak számít. Hatalmas, húsevők által ritkán lakott területekre van szüksége, hogy ne kelljen elviselnie a nála félelmetesebb vadászok – oroszlánok és leopárdok – konkurenciáját.
Fotó: Wikipedia/Malene Thyssen
A gepárdok mintegy 77 százaléka védett területeken kívül él, így ki vannak téve az orvvadászoknak és az élőhelyüket veszélyeztető emberi tevékenységeknek. A tanulmány szerzői szeretnék, hogy a gepárdot vegyék fel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) veszélyeztetett fajokat felsoroló vörös listára, hogy nagyobb védelemben részesüljön.
Fotó: Wikipedia/William Warby/Flickr
Fotó: Wikipedia/
MTI