A nyugat indiai Radzsasztán tartományban találjuk ezt az lenyűgöző építményt, ami a hegyi erődök egyikeként a kulturális világörökség részét képezi.
A Kumbhalgarh erőd turisztikai szempontból sokáig ismeretlen volt, de miután bekerült a köztudatba gyorsan nagy népszerűségre tett szert. A hozzá tartozó várfal a leghosszabb egybefüggő fal a Kínai Nagy Fal után Ázsiában, ezért a helyiek előszeretettel emlegetik az Indiai Nagy Fal néven is. A tizenhárom hegycsúcs által körülvett erőd a 15. században épült, majd a 19. század folyamán még tovább kibővítették. Az erődöt körülölelő fal 36 km hosszú magassága, ami 4,5 és 7,5 méter között változik.
Nevét Rana Kumbha uralkodó után kapta, aki 1443-ban építtette a falat egy dombon lévő erődítmény elé. Megközelítése még napjainkban is nehézkes, de megéri a fáradságot. A fellegvár, amelybe hét erődített kapun keresztül lehet bejutni, roppant védművekkel övezett, valóságos sasfészekként trónol a hegycsúcson. Az 1050 m magasan stratégiai helyet elfoglaló vár Mévár szeme néven is ismert volt, mert kitűnő rálátást nyújtott a környékre. Radzsasztán egyik legbevehetetlenebb várának tartották.
A lőrésekkel ellátott várfalak a kisebb Kartárgarh-várat, számos palotát és templomot, víztározókat és istállókat zárnak közre. A falon sétálva nemcsak a több száz éves történelem varázsolja el az embert, hanem a természet, ami körülveszi az erődítményt. A Kumbhalgarh Vadrezervátumban vezetett túrákon mutatják meg az elképesztően gazdag állat-és növényvilágot.