A vitorlás medúza a telepes medúzák egyik képviselője. Valamennyi telepes medúza lebegő életmódot folytat a tenger vizében s a telepek a meleg tengerek minden rétegeit benépesítik. Ezek a lények állattelepeket alkotnak, melyeknek egyén tagjai munkamegosztás alapján s a vele kapcsolatos meghatározott alakváltozatokkal az egész javára dolgoznak. Vannak lebegtető, faló, csalánozó és a szaporodásról gondoskodó egyedeik; ezek együttesen biztosítják a telep fennmaradását.
A tenger tükréhez való alkalmazkodásnak legtökéletesebb példája a vitorlás medúza. Sötétkék színe elrejti ellenségek elől, amelyek fölülről, vagy a víz szintjéből törnének rá. A vitorlás medúza emellett kitűnően alkalmazkodott a víz felszínén való lebegéshez.
“Tutajuk” a víz színén úszik, a telep többi részei a védelmet nyújtó vízbe csüngenek le. A tutaj elnyúlt háromszög alakú, felső részének redője alkotja a vitorlát, amelyik enyhén ívelt, így a szél könnyen bele tud kapni s így a legenyhébb fuvallatra tovasiklik. A vitorlás medúzák önálló mozgásra képtelenek, a szelekkel utaznak. A légáramlatokkal rajokban sodródnak a vízen. A Földközi-tengertől az Atlanti- és Csendes-óceánig mindenhol megtalálható, sokszor kilométeres hosszúságú rajokat képez.
Kép forrása: waterwereld.nu
Forrás: mek.oszk.hu