A Pteromys momonga, azaz japán repülő mókus (Japán sutaszárnyúmókus) egy egészen elképesztő kis rágcsáló. Egészen mini, hiszen 20 dekánál nem nagyon nyom többet és az egyik legaranyosabb vadon élő állat.
A fáról fára “repülő” emlős testhossza mindössze 15-17 centiméter, farokhossza ehhez képest 9,5-13 centiméter, testtömege pedig 135-205 gramm. Bundája barnásszürke, oldalt, az elülső és hátulsó lábak között, szőrrel borított repülőhártya feszül. Farkát kétsoros, sűrű szőrzet fedi. Téli szőrméje selymes, ezüstszürke fényű. Szeme viszonylag nagy, füle azonban olyan kicsi, hogy majdnem teljesen elrejti a bundája. Ezek a picike állatok nem alszanak téli álmot, de előfordul, hogy pár napra álomba szenderülnek.
Nevükkel ellentétben valójában nem képesek repülni: szétterpesztett végtagokkal, kifeszülő bőrvitorlával rugaszkodnak el és siklani kezdenek a fák között. Ezt használva képesek akár 30 métert is ugrani fáról fára, ami nagyon hasznos, hogyha menekülni kell egy ragadozó elől. Közvetlenül a landolás előtt felcsapják a farkukat, ezáltal testük gyakorlatilag függőleges helyzetbe kerül, és mind a négy mancsukkal és rajta lévő erős karmaikkal megkapaszkodnak a fatörzsben.
Az japán sutaszárnyúmókus legközelebbi rokona és a Pteromys nem másik faja az orosz sutaszárnyúmókus vagy másnéven a szibériai repülőmókus (Pteromys volans). Míg utóbbi leginkább Oroszország, főleg Szibéria területén található meg, addig a japán repülő mókus kizárólag Japán Hokkaidó szigetén él.
Erről a Japánban honos vadon élő emlősről Masatsugu Ohashi készített fotósorozatot.
Fotó:Masatsugu Ohashi
Fotó:Masatsugu Ohashi
Fotó:Masatsugu Ohashi
Fotó:Masatsugu Ohashi
Fotó:Masatsugu Ohashi
Fotó:Masatsugu Ohashi
Fotó:Masatsugu Ohashi
Fotó:Masatsugu Ohashi