A csirkeszárny egy különleges étel, hiszen azt gondolhatnánk, hogy alig van rajta mit enni, mégis imádjuk. Főleg, ha jó ropogós a bőre és szaftos a hús rajta. Különböző szószokba mártogatva, de akár magában is egy kis sültkrumplival, isteni finomság. A csípőssége már ízlés kérdése. Meglepő, de még a gyerekeknek is nagy kedvence. Családi összejöveteleken, grillpartin bátran készíthetünk belőle nagyobb mennyiséget is, biztosan nem marad ránk. Elkészítésének számos trükkje van. A fűszerezés mellett kritikus pont a sütés módja. Most megmutatjuk, mire figyeljünk, ha kívül ropogós, belül pedig omlós, szaftos csirkeszárnyat szeretnénk!
Mikor magasztalódott fel a csirkeszárny?
A legtöbb világkonyha évezredek óta használja a csirkeszárnyat. A feldolgozás során a mellrésszel együtt “járt”, ezért gyakran együtt főzték vagy sütötték. Két csirkeszárnnyal azonban aligha laknánk jól, ezért a csirkeszárnyas ételek elterjedéséhez szükséges volt, hogy a baromfi feldolgozás már nagyüzemben történjen, így külön és nagyobb mennyiségben is elérhetővé vált a szárny.
Könnyen és gyorsan elkészíthető, az ízesítése, fűszerezése pedig rendkívül jól variálható. Minden régiónak megvannak a maga jellegzetességei. Ázsiában inkább szója vagy teriyaki szósszal és újhagymával pácolják, Amerikában pedig a barbecue és mézes-csípős ízesítésű csirkeszárnyak az elterjedtek
Érdekesség, hogy a kínai kultúrában a csirkeszárny fogyasztása egészen más szerepet is betölt azon túl, hogy ínycsiklandó csemege. A jó szerencsét, a sikert és az előrehaladást szimbolizálja, ezért fogyasztásával nem csak a kulináris élvezeteknek “áldoznak”, hanem azt az óhajukat is kifejezik, hogy életükben és karrierjükben előreléphessenek és magasabbra juthassanak.
Buffalo vs. Kentucky csirkeszárny
Az a fajta csirkeszárny-imádat, amit ma is tapasztalhatunk 1964-ben kezdődött a New York állambeli Buffalo városában található Anchor Bar-ban. Az Anchor Bar-ban dolgozó Teressa Belissimo egy este, amikor váratlanul sok vendég érkezett, gyors és egyszerű ételt akart készíteni. Elővett néhány csirkeszárnyat, amelyeket általában leves alapanyagként használtak, majd forró olajban kisütötte őket. Ezután fűszeres, vajjal kevert csípős szószban megforgatta a szárnyakat, és zellerrel, valamint kéksajtos mártással tálalta. Az étel azonnal nagy sikert aratott, és hamarosan a bár és a város egyik kedvence lett. A buffalo wings gyorsan elterjedt az egész országban, különösen a sportbárokban és éttermekben, mint népszerű snack és étel.
A buffalo wings az amerikai étkezési kultúra szerves részévé vált, népszerűségét a sportesemények, mint a Super Bowl csak még tovább emelték. Azóta is a fesztiválok, versenyek és társasági események nélkülözhetetlen fogása. Az eredeti buffalo wings csípős szószát számos változat követte és követi azóta is: például az édes-chilis, barbecue, teriyaki és fokhagymás-parmezános szárnyak.
A kentucky csirkeszárny nem azonos a buffalo csirkeszárny receptjével és ízvilágával. A gyorsétteremlánc jellegzetes, fűszeres és ropogós csirkeszárny variációja nem csak az egyedi fűszerezéstől más, hanem az eltérő sütési technikának köszönhetően is. A KFC titkos fűszerkeveréke 11 gyógynövényt és fűszert tartalmaz, valamint bő olajban sütik a szárnyakat, így lesz kívül ropogós, belül pedig szaftos a végeredmény.
Hogyan süssünk ropogós csirkeszárnyat otthon?
A ropogós csirkeszárny elkészítésének több titka is van, amelyeket figyelembe véve tökéletes, ropogós eredményt érhetünk el, akár otthon is.
Mutatjuk azt a 3 lépést, amin a ropogós csirkeszárny áll vagy bukik
1. Szárnyak előkészítése
A nedvesség a ropogós külső legnagyobb ellensége. A szárnyakat sózzuk meg és hagyjuk állni hűtőben néhány órát, de akár egy éjszakát is. Ez segít eltávolítani a felesleges nedvességet és fokozza az ízhatást. A csirkeszárnyakat alaposan szárítsuk meg papírtörlővel, hogy minél kevesebb nedvesség maradjon rajtuk.
2. Pácolás és fűszerezés
A szárnyakat tetszés szerint fűszerezhetjük. A száraz fűszerek (só, bors, fokhagymapor, paprika stb.) jobban hozzájárulnak a ropogós textúrához, mint a nedves pácok. Ha nem tudunk lemondani a ragacsos élményekről, akkor érdemes a pácba kukoricakeményítőt is tenni. Ettől nem csak fényesen étvágygerjesztőek lesznek a szárnyak, hanem extrán roppanósak is. Keményítő helyett használhatjuk sütőpor és liszt keverékét is.
3. Sütési technika
- Olajban sütés: melegítsünk olajat 180-190°C-ra. A szárnyakat kisebb adagokban süssük, hogy az olaj hőmérséklete ne csökkenjen túlságosan. Süssük őket 8-10 percig, amíg aranybarnák és ropogósak lesznek.
- Kétszeri sütés: az igazán ropogós textúra eléréséhez próbálkozhatunk a kétszeri sütéssel is. Az első sütésnél 150-160°C-os olajban süssük a szárnyakat 5-6 percig, majd vegyük ki és hagyjuk kihűlni. Ezután melegítsük fel az olajat 190-200°C-ra, és süssük újra a szárnyakat 2-3 percig, amíg ropogósak lesznek.
- Sütőben sütés: a húst rendezzük a kiolajozott tepsibe és öntsünk alá kevés vizet, fóliázzuk le, és az előmelegített sütőben süssük meg 45-50 perc alatt. Akkor jó, ha a hús megpuhul, ekkor vegyük le a fóliát, és süssük szép pirosra, ropogósra.
- Sütés airfryerben: ha egészségesebb alternatívát keresünk, forrólevegős sütőben is készíthetjük a szárnyakat. Helyezzük a csirkeszárnyakat egyetlen rétegben az airfryer kosarába. Fontos, hogy ne zsúfoljuk túl a kosarat, mert akkor nem sülnek egyenletesen, és nem lesznek ropogósak. 180-200°C-on 10-15 perc alatt aranybarnára süthetjük.